Dünya Bankı tərəfindən icra olunan və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycan üçün Çevik Texniki Yardım Aləti” (AZTAF) vasitəsilə həyata keçirilən “Enerji səmərəliliyi və iqlim” layihəsi çərçivəsində Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərində  fiziki şəxslər, kiçik və orta sahibkarlar üçün Enerji Effektivliyi Fondunun vəsaitindən eneji səmərəliliyi layihələrinin kreditləşməsi mövzusunda maarifləndirici təlim keçirilib.
Təlimin təşkil olunmasında əsas məqsəd enerji səmərəliliyi layihələrinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq təcrübənin yerli institusional qurumlara və tərəfdaş banklara ötürülməsi, eləcə də enerji səmərəliliyi kredit xətlərinin tətbiq mexanizmlərinin hazırlanmasıdır.
İki gün davam edən təlim zamanı iştirakçılara binalar üçün enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji  texnologiyaları, kreditləşmə prosedurları, uyğunluq meyarları, enerji qənaəti hesablamaları geniş şəkildə izah olunub. Dünya Bankının ekspertləri Rainer Behnke və Besim Islami beynəlxalq təcrübəni, müxtəlif sektorlar üzrə tipik enerji səmərəliliyi layihələrini və kredit xətlərinin idarə olunması üzrə alqoritmləri təqdim ediblər.
Təlimdə Energetika Nazirliyi, nazirliyin tabeliyindəki Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi ilə yanaşı Mənzil İnşaat Dövlət Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, "SOCAR Green" MMC, tərəfdaş bankların nümayəndələri, habelə potensial enerji auditorları iştirak ediblər.

Educational training on financing energy efficiency projects was held
Within the Energy Efficiency and Climate project implemented under the Azerbaijan Rapid Technical Assistance Facility (AZTAF), executed by the World Bank and financed by the European Union, an awareness-raising training on lending for energy efficiency projects using the resources of the Energy Efficiency Fund was organized by the Ministry of Energy in Shamakhi for individuals and small and medium-sized entrepreneurs.
The main objective of the training was to transfer international experience in financing energy efficiency projects to local institutional stakeholders and partner banks, as well as to develop mechanisms for the implementation of energy efficiency credit lines.
During the two-day training, participants were provided with comprehensive information on energy efficiency and renewable energy technologies for buildings, lending procedures, eligibility criteria, and energy savings calculations. World Bank experts Rainer Behnke and Besim Islami presented international experience, typical energy efficiency projects across various sectors, and algorithms for managing credit lines.
Participants in the training included the representatives of the Ministry of Energy, Azerbaijan Energy Regulatory Agency, Azerbaijan Renewable Energy Agency, as well as the State Housing Development Agency (MIDA), the Small and Medium Business Development Agency, SOCAR GREEN LLC, partner banks, and potential energy auditors.