Vaşinqtonda səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov Amerika Birləşmiş Ştatlarının energetika naziri Kris Rayt, ticarət nazirinin köməkçisi və Xarici Ticarət Xidmətinin baş direktoru Devid L. Foqel və Ağ Evin Milli Enerji Üstünlüyü Şurasının icraçı direktoru Jarrod Agen ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə  iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. ABŞ-nin uzun illərdir Azərbaycanın enerji sahəsində etibarlı tərəfdaşı kimi çıxış etməsi, habelə regionda və Avropada enerji təhlükəsizliyinə xidmət edən nəhəng infrastruktur layihələrinin reallaşmasına verdiyi davamlı dəstək məmnunluqla qeyd edilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və ABŞ Prezidenti Donald Tramp arasında avqustun 8-də keçirilmiş Vaşinqton görüşünün enerji əməkdaşlığını yeni mərhələyə yüksəldən strateji əhəmiyyətindən bəhs edilib. Bu xüsusda, Azərbaycanla ABŞ arasında hazırlanan Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası, habelə TRIPP marşrutunun enerji sahəsində də yeni ikitərəfli və regional xarakterli əməkdaşlığa təkan verdiyi vurğulanıb. Enerji sahəsində sərmayələrin artırılması və regional bağlantılar üzrə infrastrukturun genişləndirilməsi prioritetlərinə uyğun olaraq neft-qaz, elektrik enerjisinin ixracı-tranzit  marşrutları, TRIPP və digər interkonnektor layihələri üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Həmçinin “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarının işlənməsi layihəsinin iştirakçısı olan “ExxonMobil” şirkəti ilə əməkdaşlığın genişlənməsi, eləcə də “SOCAR Trading”in Hyustonda çoxşaxəli fəaliyyəti nəzərdən keçirilib. ABŞ şirkətləri ilə texnologiyalar, data mərkəzi də daxil olmaqla müxtəlif istiqamətlərdə mümkün tərəfdaşlıqlar, enerji sahəsində mütəmadi dialoq mexanizminin yaradılması və enerji əməkdaşlığının əhatəli yol xəritəsinin hazırlanması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister of Azerbaijan met with his American counterpart and other U.S. officials
Energy Minister Parviz Shahbazov who is on a visit to Washington met with the Secretary of Energy Chris Wright, the Assistant Secretary of Commerce and Director General of the U.S. and Foreign Commercial Service David L. Fogel, and Executive Director of White House National Energy Dominance Council Jarrod Agen.
At the meetings, issues related to increasing energy cooperation between the two countries to a qualitatively new stage were discussed. It was noted with satisfaction that the United States has been a reliable partner of Azerbaijan in the field of energy for many years, as well as continued support for the implementation of major infrastructure projects serving energy security in the region and Europe.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and U.S. President Donald Trump spoke about the strategic importance of the 8 August Washington meeting, which promotes energy cooperation to a new stage. In this regard, it was emphasized that the Strategic Partnership Charter prepared between Azerbaijan and the United States, as well as the TRIPP route, gave impetus to new bilateral and regional cooperation in the field of energy. Cooperation opportunities on oil and gas, electricity export-transit routes, TRIPP and other interconnector projects in line with the priorities of increasing investment in the energy sector and expanding the infrastructure on regional connections were discussed. Also, the expansion of cooperation with ExxonMobil, a participant in the project on the development of Azeri-Chirag-Gunashli deposits, as well as the multilateral activities of SOCAR Trading in Houston were considered. The exchange of views has taken place regarding possible partnerships in various areas, including technologies and data centers with U.S. companies, the establishment of a regular dialogue mechanism in the energy sector, and the development of a comprehensive roadmap for energy cooperation.