“Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO) və Böyük Britaniyanın “Xlinks” şirkəti Anlaşma Memorandumu imzalayıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auld arasında görüş keçirilib. Görüşdə “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO) və Böyük Britaniyanın “Xlinks” şirkəti də təmsil olunub.
Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında enerji əməkdaşlığının inkişafı ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Uzunmüddətli enerji tərəfdaşlığının “yaşıl enerji”, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” və innovasiyaların tətbiqi üzrə genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş çərçivəsində “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO) və “Xlinks” şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumu GECO şirkətinin icraçı direktoru Fərhad Məmmədov və “Xlinks” şirkətinin icraçı direktoru Ceyms Hamfrey imzalayıblar. Sənəd iki şirkət arasında sualtı kabel layihələri və əlaqədar infrastruktur sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması, məlumat mübadiləsi, texniki qiymətləndirmələrin aparılması kimi məsələləri ehtiva edir. Memorandum hüquqi öhdəlik yaratmır və hazırda GECO “Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırması mərhələsindən sonrakı dövr üzrə potensial tərəfdaşlarla danışıqlar aparır.
Qeyd edək ki, GECO “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında imzalanmış yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi Sazişi”nin icrası məqsədilə dörd ölkənin təmsil olunduğu Birgə Müəssisədir. “Xlinks” şirkəti isə irimiqyaslı bərpa olunan enerji və uzaq məsafəli ötürmə xətləri layihələri üzrə ixtisaslaşmış Böyük Britaniya şirkətidir. Şirkətin texniki heyəti Böyük Britaniya-Norveç arasında 720 km uzunluğunda və 1.4 QVt ötürmə gücü olan “North Sea Link” (Şimal Dənizi Linki) və Böyük Britaniya-Danimarka arasında 765 km uzunluğunda və 1.4 QVt ötürmə gücü olan “Viking Link” (Vikinq Linki) interkonnektorlarının inşasında təcrübəyə malikdir.

Green Energy Corridor Power Company (GECO) and the British Xlinks signed a Memorandum of Understanding
Minister of energy Parviz Shahbazov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan Fergus Auld held a meeting. Green Energy Corridor Power Company (GECO) and the British company Xlinks also participated at the meeting.
Issues related to the development of energy cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom were discussed. The sides exchanged views on the expansion of the long-term energy partnership on green energy, Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor and the introduction of innovations.
Within the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between Green Energy Corridor Power Company (GECO) and Xlinks. The Memorandum was signed by GECO General Director Farhad Mammadov and Xlinks Executive Director James Humphrey. The document includes issues such as exploring the possibilities of cooperation between the two companies in the field of submarine cable projects and related infrastructure, exchanging information, conducting technical assessments. The Memorandum does not create legal obligations, and at present GECO is negotiating with potential partners for the period after the feasibility study of the Green Energy Corridor project.
It should be noted that GECO is a joint venture represented by four countries in order to implement the Agreement on the development and transmission of Green Energy signed between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary. Xlinks is a British company specializing in large-scale renewable energy and long-distance transmission lines projects. The company’s technical team has experience in the construction of the North Sea Link interconnector between the United Kingdom and Norway, which is 720 km long with a transmission capacity of 1.4 GW, and the Viking Link interconnector between the United Kingdom and Denmark, which is 765 km long with a transmission capacity of 1.4 GW.