Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazovu qəbul edib.
Nazir Özbəkistan Respublikasının Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyevə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını və ən xoş arzularını çatdırıb.
Görüşdə Özbəkistan-Azərbaycan strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik münasibətlərinin daha da genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Bütün istiqamətlərdə əlaqələr, ticarət dövriyyəsinin davamlı artımı, eləcə də enerji sahəsi daxil olmaqla uğurlu əməkdaşlıq məmnunluqla qeyd edilib.
Neft-qaz, geoloji kəşfiyyat, “yaşıl enerji” və kimya sənayesinin inkişafında birgə layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Energy Minister of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov.
The Minister conveyed greetings and best wishes of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to President of the Republic of Uzbekistan Mr. Shavkat Mirziyoyev.
Issues of further expanding and deepening Uzbek-Azerbaijani relations of strategic partnership and alliance, have been discussed.
The active contacts on all levels, sustainable growth of trade turnover, as well as successful cooperation, including in the sphere of energy, have been noted with satisfaction.
The importance has been emphasized of promoting joint projects in oil and gas sphere, geological exploration, developing green energy and chemical industry.