“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzi arasında Ev Sahibi Ölkə Sazişi" imzalanıb. Sazişi Azərbaycan Höküməti adından energetika naziri Pərviz Şahbazov və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Təmiz Enerji Mərkəzinin (TEM-CECECO) icraçı direktoru Aysel Yaqubova imzalayıblar.
Saziş Mərkəzin öz funksiyalarını və vəzifələrini səmərəli şəkildə həyata keçirməsini, o cümlədən Nizamnaməyə uyğun olaraq TEM-in hüquqi statusunu, imtiyazlarını müəyyən edir, həmçinin TEM və Ev Sahibi Ölkə arasında münasibətləri tənzimləyir.
TEM milli və regional səviyyədə dayanıqlı enerji, enerji keçidi və enerji səmərəliliyi layihələrinin təşviqi və əlaqələndirilməsi üçün mühüm platforma rolunu oynayır. Qurumun fəaliyyəti Azərbaycanda icra olunan milli və regional yaşıl enerji layihələri üçün əlavə imkanlar yaratmaqla yanaşı, ölkəmizin regional enerji proseslərində, o cümlədən Mərkəzi Asiya ilə enerji bağlantılarının qurulması istiqamətində rolunun daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.
Təmiz Enerji Mərkəzinin Bakıda yerləşməsi Azərbaycanın İƏT formatında təmiz və yaşıl enerjiyə keçid səylərinə sadiqliyinin, həmçinin bu sahədə regional əməkdaşlığa verdiyi töhfənin bariz göstəricisidir. Mərkəz İƏT-in ixtisaslaşmış qurumu olmaqla yanaşı, BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının (UNIDO) Regional Dayanıqlı Enerji Mərkəzlərinin Qlobal Şəbəkəsinin (GN-SEC) tərkib hissəsi kimi fəaliyyət göstərir.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin 27 noyabr tarixində Aşqabad şəhərində keçirilmiş İƏT-in Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 25-ci iclasında İƏT Təmiz Enerji Mərkəzinin Nizamnaməsi qəbul olunmuş və Azərbaycan TEM-ə ev sahibliyi edəcək ölkə seçilmişdir.

A Host Country Agreement has been signed with the Clean Energy Center of the Economic Cooperation Organization
A Host Country Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Clean Energy Center of the Economic Cooperation Organization has been signed. The agreement was signed on behalf of the Government of Azerbaijan by Energy Minister Parviz Shahbazov and Aysel Yagubova, the Executive Director of ECO Clean Energy Center (CECECO).
The agreement defines the legal status, privileges, and responsibilities of the Center in accordance with its Charter, regulating the relations between the Center and the host country to ensure the efficient implementation of its functions and tasks.
The Clean Energy Center plays a vital role as an important platform for promoting and coordinating sustainable energy, energy transition and energy efficiency projects at the national and regional levels. The Center's activities will create additional opportunities for national and regional green energy projects implemented in Azerbaijan, as well as strengthen the country’s role in regional energy processes, including establishing energy connections with Central Asia.
The Clean Energy Center’s location in Baku is a clear indicator of Azerbaijan's commitment to the transition to clean and green energy in the ECO format, as well as its contribution to regional cooperation in this area. In addition to being a specialized organization of the OIC, the center operates as part of the Global Network of Regional Sustainable Energy Centers (GN-SEC) of the UN Industrial Development Organization (UNIDO).
It is worth noting that during the 25th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization, held in Ashgabat on 27 November 2021, the Charter of the ECO Clean Energy Center was adopted, and Azerbaijan was selected as the host country for the Center.