Tbilisidə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə nazirlər iclası keçirilib
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində “Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə Nazirlər/Rəhbər Komitənin 11-ci iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanı iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvrivişvili, Macarıstanı Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibi Boglarka İlles, Rumıniyanı isə Energetika Nazirliyinin dövlət katibi Cristian Busoi təmsil edib. İclasda, həmçinin Bolqarıstan, “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO), “CESI” və dörd ölkənin elektrik enerjisi şirkətlərinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
İclasda “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin icra vəziyyəti, texniki-iqtisadi əsaslandırma (TİƏ) üzrə görülən işlər və növbəti mərhələyə dair planlar, biznes modellər, layihənin qoşulma sxemləri, fiber-optik kabel (FOC) komponenti, Bolqarıstanın layihəyə qoşulması, xarici investisiyanın cəlbi, eləcə də Aİ ilə maliyyələşmə sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. GECO və CESI-nin təqdimatları, həmçinin “Qara Dəniz Sualtı Kabel” layihəsinin gedişatı nəzərdən keçirilib. Regionda bərpa olunan enerji sahəsində son yeniliklər və gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, layihə üzrə bazar, ötürmə və marşrut analizləri, eləcə də maliyyə modelləşdirilməsi daxil olmaqla texniki-iqtisadi əsaslandırmanın qalan mərhələsinin 2026-cı ilin əvvəlinədək yekunlaşdırılmasını gözləyirik. Avropa Elektrik Ötürücü Sistem Operatorları Şəbəkəsi (ENTSO-E) “Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsini növbəti Onillik Şəbəkə İnkişaf Planının (TYNDP) ilkin siyahısına daxil edib. TYNDP siyahısına daxilolma layihənin PCI/PMI (Ümumi/Ortaq Maraqlar Layihəsi) statusu əldə etməsi üçün imkan yaradır. Nazir “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti”nə (GECO) layihənin fiber-optik kabel komponenti ilə bağlı “CESI” ilə müqavilə imzalamaq mandatının verilməsini, həmçinin Xəzərdən Avropaya uzanan enerji dəhlizi ilə “Qara Dəniz Sualtı Kabel” layihəsi arasında strateji və texniki sinerjilərin araşdırılmasını və tövsiyələrin hazırlanmasını təklif edib.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq CESI-yə TİƏ üzrə tədqiqatı ən geci martın sonunadək tamamlaması tapşırılıb. GECO-ya isə texniki-iqtisadi əsaslandırmadan sonrakı mərhələdə layihənin inkişaf modellərini müəyyənləşdirmək, tərəfdaşlar, potensial investorlar, avadanlıq təchizatçıları və istehsalçıları ilə fəal danışıqlara başlamaq, həmçinin layihənin irəliləyişini təmin etmək üçün texniki, hüquqi və maliyyə yanaşmalarının uyğunlaşdırılması məqsədilə sıx koordinasiyanı davam etdirmək tapşırılıb.
Həmçinin Azərbaycanın “Qara Dəniz Sualtı Kabel” layihəsi və “Yaşıl Enerji Dəhlizi” ilə bağlı təklifi qəbul edilərək layihələrin bir-biri ilə əlaqəli olduğu və Sazişin konsepsiyasına tam uyğun gəldiyi vurğulanıb. Transsərhəd ötürmə qabiliyyətinin və regional enerji əlaqəliliyinin artırılması üçün iki layihə arasında sinerjilərin araşdırılıb inkişaf etdirilməsi barədə razılığa gəlinib. Bu məqsədlə, nazir müavinləri və GECO nümayəndələrindən ibarət İşçi qrupuna əlavə koordinasiya tədbirlərinə dair ümumi yanaşmanı hazırlamaq və növbəti iclasda təqdim etmək tapşırılıb.
Bundan əlavə, ölkələr tərəfindən Bolqarıstanın sazişə qoşulması və GECO-ya daxil olması üçün hüquqi prosedurların başlanmasına hazır olduqları bir daha təsdiqlənib. ENTSO-E və Avropa Komissiyası ilə əməkdaşlığın davam etdirilməsi və layihənin Aİ prioritetlərinə uyğunlaşdırılması məqsədilə işlərin “Transelectrica” və GECO tərəfindən aparılması qərara alınıb.

The eleventh Ministerial/Steering Committee Meeting on the implementation of the Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary was held in Tbilisi, Georgia. Azerbaijan was represented at the event by the Minister of Energy Parviz Shahbazov, Georgia by Economy and Sustainable Development Minister Mariam Kvrivishvili, Hungary by State Secretary of Ministry of Energy Boglarka Illes, Romania by State Secretary of the Ministry of Energy Cristian Busoi. The meeting was also attended by representatives of Bulgaria, Green Energy Corridor Power Company (GECO), CESI and electric power companies from four countries.
The parties discussed the implementation status of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project, feasibility studies and plans for the next stage, business models, project connection schemes, fiber-optic cable (FOC) component, Bulgaria's accession to the project, attracting foreign investment, as well as cooperation with the EU in the field of financing. The presentations by GECO and CESI, as well as the progress of the Black Sea Submarine Cable project, were considered. The sides exchanged views on the latest innovations and future cooperation opportunities in the field of renewable energy in the region.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov stated that they expected the completion of the remaining phase of feasibility studies on the project, including market, transmission and route analysis, as well as financial modeling, by early 2026. The European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E) has included the Green Energy Corridor project in the preliminary list of the next Ten-Year Network Development Plan (TYNDP). Inclusion in the TYNDP list allows the project to achieve PCI/PMI (Projects of Common Interest and Projects of Mutual Interest) status. The Minister proposed to authorize the Green Energy Corridor Power Company (GECO) to sign an agreement with CESI on the fiber-optic cable component of the project, as well as to investigate strategic and technical synergies between the Energy Corridor stretching from the Caspian to Europe and the Black Sea Submarine Cable project and prepare recommendations.
As a result of the discussions, CESI was instructed to complete the feasibility study by the end of February at the latest. GECO, on the other hand, was tasked with defining project development models in the post-feasibility study, initiating active negotiations with partners, potential investors, equipment suppliers and manufacturers, as well as maintaining close coordination in order to harmonize technical, legal and financial approaches to ensure the progress of the project.
Also, Azerbaijan's proposal on the Black Sea Submarine Cable project and the Green Energy Corridor was accepted, emphasizing that the projects are interconnected and fully comply with the concept of the agreement. It was agreed to investigate and develop synergies between the two projects to increase cross-border transmission capacity and regional energy connectivity. To this end, the Working Group, consisting of deputy ministers and representatives of the GECO, was instructed to develop a general approach to additional coordination measures and present them at the next meeting.
In addition, it was reaffirmed by the countries that they are ready to initiate legal procedures for Bulgaria to join the agreement and enter the GECO. It was decided to carry out the work by Transelectrica and GECO in order to continue cooperation with ENTSO-E and the European Commission and bring the project in line with EU priorities.