Tbilisidə “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi” layihəsi üzrə Nazirlər/Rəhbər Komitənin 11-ci iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvrivişvili ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Gürcüstan arasında dostluq və qarşılıqlı etimadın uzunmüddətli tərəfdaşlığın əsasını təşkil etdiyi və hər iki ölkə liderlərinin münasibətlərinin birgə layihələrin uğurla icrasına və qarşılıqlı faydalı nəticələrin əldə olunmasına zəmin yaratdığı vurğulanıb. Çoxşaxəli ikitərəfli enerji əməkdaşlığının Azərbaycan-Gürcüstan strateji tərəfdaşlığının əsas sütunlarından olduğu və ölkəmizin Gürcüstanın enerji ilə təchizatında bir nömrəli tərəfdaşı olaraq qaldığı qeyd edilib. İndiyə qədər SOCAR tərəfindən Gürcüstana yatırılan 2 milyard ABŞ dollarından çox investisiya, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Supsa, Cənub Qaz Dəhlizi layihələri, karbohidrogen və elektrik enerjisi sahəsində geniş əməkdaşlıq enerji əlaqələrinin töhfələri kimi dəyərləndirilib.
Görüş zamanı qaz və elektrik enerjisinin tədarükü, tranziti, SOCAR-ın Gürcüstanda fəaliyyətini genişləndirməsindən irəli gələn məsələlər, habelə planlaşdırılan layihələrlə bağlı müzakirələr aparılıb. Enerji tərəfdaşlığının yeni layihələrlə möhkəmləndirilməsinin hər iki ölkə üçün prioritet olduğu bildirilib.  Bu xüsusda, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin Azərbaycan, Gürcüstan və Avropa arasında yeni enerji əlaqəsi kimi strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, “Qara dəniz sualtı kabel layihəsi” və “Yaşıl Enerji Dəhlizi” paralel inkişaf etdirilir və hər iki layihə arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi iştirakçı dövlətlər və şirkətlər arasında əməkdaşlığı artırmaqla icra prosesinin effektivliyini  təmin etməyə,  hər iki layihənin Avropa İttifaqı və maliyyə institutlarından maksimum dəstək qazanmasına imkan yarada bilər. Həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan arasında elektrik əlaqəsini və ticarətini genişləndirməyə xidmət edən interkonnektorun da texniki-iqtisadi əsaslandırma tədqiqatının həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mariam Kvrivishvili, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia within the 11th Steering Committee Meeting pursuant to the Agreement on Strategic Partnership in the field of Green Energy Development and Transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary.
At the meeting, it was emphasized that friendship and mutual trust between Azerbaijan and Georgia form the basis of long-term partnership, and the relations of the leaders of both countries create the basis for the successful implementation of joint projects and the achievement of mutually beneficial results. It was noted that multifaceted bilateral energy cooperation is one of the main pillars of the Azerbaijan-Georgia Strategic Partnership and remains the number one partner of our country in the energy supply of Georgia. SOCAR's investment of more than 2 billion USD in Georgia has been assessed as contributions to energy relations, including Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Supsa, Southern Gas Corridor projects, and extensive cooperation in the field of hydrocarbons and electricity.
During the meeting, discussions were held on the supply, transit of gas and electricity, issues arising from the expansion of SOCAR's activities in Georgia, as well as planned projects. It was noted that strengthening the energy partnership with new projects is a priority for both countries.  In this regard, it was emphasized that the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project is of strategic importance as a new energy connection between Azerbaijan, Georgia and Europe. It was noted that the Black Sea submarine cable project and the Green Energy Corridor are being developed in parallel, and strengthening coordination between both projects can increase cooperation between the participating states and companies to ensure the effectiveness of the implementation process, and allow both projects to gain maximum support from the European Union and financial institutions. The sides also exchanged views on the feasibility study of the interconnector, which serves to expand electricity communication and trade between Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria.