bp şirkəti ilə neft-qaz və “yaşıl enerji” üzrə birgə layihələrin icrası müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Ciovanni Kristofoli arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanın enerji sahəsində strateji tərəfdaşı bp ilə uzunmüddətli səmərəli əməkdaşlığın yeni mərhələdə inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Şirkətlə neft-qaz və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və birgə layihələrin icrası müzakirə olunub. Bu xüsusda, Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli (AÇG) yatağında neft hasilatının sabitləşdirilməsi, AÇG-də sərbəst qazın işlənməsi layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər nəzərdən keçirilib. Həmçinin “Şəfəq-Asiman”, “Şahdəniz Kompressiya”, “Qarabağ” və “Əşrəfi-Dan Ulduzu-Aypara” (ƏDUA) layihələri üzrə görülən işlər və perspektivlər dəyərləndirilib.
Görüşdə 240 MVt gücündə “Şəfəq” günəş elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı məsələlər də müzakirə edilib. Layihə bp-nin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpasına erkən mərhələdə verdiyi töhfənin göstəricisi kimi yüksək qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, bu layihə “Səngəçal” terminalının elektrikləşdirilməsini təmin etməklə enerji keçidi istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətin nümunəsidir.
Söhbət zamanı Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiyanın enerji resursları ilə Avropa bazarı arasında Azərbaycanın körpü rolunun xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb, bu strateji üstünlüyün gələcəkdə daha da gücləndirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

The implementation of joint projects with bp in the fields of oil and gas and green energy was discussed
Energy Minister Parviz Shahbazov and bp`s regional president for Azerbaijan, Georgia and Türkiye Giovanni Cristofoli held a meeting.
At the meeting, the sides exchanged views on the development of long-term fruitful cooperation with Azerbaijan's strategic partner in the field of energy bp at a new stage. The current state of cooperation in oil-gas and renewable energy, as well as the implementation of joint projects was reviewed. In this regard, measures to stabilize oil production at the Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) field and to develop free gas at ACG were considered. Also, the work done on the projects Shafag-Asiman, Shah Deniz Compression, Karabakh and Ashrafi-Dan Ulduzu-Aypara and prospects were evaluated.
At the meeting, issues related to the construction of the 240 MW Shafag solar power plant were also discussed. The project was appreciated as an indicator of bp's early contribution to the restoration of Azerbaijan's liberated territories. It was noted that this project is an example of the activity carried out in the direction of energy transition by providing electrification of the Sangachal terminal.
During the conversation, it was emphasized that Azerbaijan's role as a bridge between the energy resources of the Caspian basin and Central Asia and the European market is of particular importance. Cooperation opportunities were considered in order to further strengthen this strategic advantage in the future.