Energetika Nazirliyində enerji səmərəliliyi və enerji auditi mövzusunda məlumat sessiyası təşkil olunub. Sessiyada enerji effektivliyi və enerji auditi xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən müxtəlif təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirin məqsədi enerji auditinin hüquqi və praktiki mahiyyəti, bu sahədə dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri, habelə tətbiq mexanizmləri barədə iştirakçıların məlumatlılığını artırmaq olub.
Sessiyada “enerji auditi nədir”, “enerji auditoru kimdir”, “enerji menecment sistemi”, “enerji auditinin təşkili və hesabatı” kimi mövzularla bağlı ətraflı məlumat təqdim edilib. Həmçinin, enerji auditinin enerji istehlakçıları üçün əhəmiyyəti, audit nəticəsində aşkarlanan enerji səmərəliliyinin artırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsi və əldə ediləcək enerji qənaətinin iqtisadi və ekoloji əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd edilib ki, bu sahənin inkişafını təşviq etmək və enerji auditi həyata keçiriləcək subyektlərə dəstək olmaq məqsədilə Energetika Nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin “Enerji Effektivliyi Fondu” yaradılıb.
Yekunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb, onları maraqlandıran məsələlər üzrə müzakirələr aparılıb və enerji auditi sahəsində təkmilləşdirməyə dair təkliflər nəzərdən keçirilib.

An information session on Energy Audit was held at the Ministry of Energy
An information session on energy efficiency and energy audit was organized at the Ministry of Energy. Representatives from various organizations operating in the field of energy efficiency and energy audit services participated in the session. The purpose of the event was to raise awareness among participants about the legal and practical aspects of energy audit, the key directions of state policy in this field, and the implementation mechanisms.
During the session, detailed information was presented on topics such as "What is energy audit?", "Who is an energy auditor?", "Energy management system", and "Organization and reporting of energy audits". Additionally, the importance of energy auditing for energy consumers was emphasized, as well as the measures to be taken to improve energy efficiency identified through the audit, and the economic and environmental significance of the energy savings to be achieved. It was noted that the Energy Efficiency Fund of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy was established in order to promote the development of this area and support the subjects to be carried out energy audits.
At the end of the session, participants' questions were answered, discussions were held on the issues of interest, and suggestions for improvements in the field of energy auditing were reviewed.