“Salyan Oil” əməliyyat şirkətində enerji idarəçisinin təyin olunması məqsədilə attestasiya keçirilib
“Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinə uyğun olaraq “Salyan Oil Limited” əməliyyat şirkətində enerji idarəçisinin təyin olunması məqsədilə attestasiya keçirilib.
Energetika Nazirliyi, SOCAR Baş ofisi, "SOCAR Upstream Management International" MMC, GL şirkətlər qrupu və “Salyan Oil” əməliyyat şirkətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə neft-qazçıxarma sahələrinə səfər edilib, müəssisədə enerji idarəçisinin funksiyalarının təşkili və enerji səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görüləcək tədbirlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl də SOCAR-ın bir sıra müəssisə və idarələrində - “Neftqaztikinti” Tresti, “Kompleks Qazma İşləri” Tresti, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi, “Azneft” İstehsalat Birliyi, Nəqliyyat İdarəsi, Qaz İxrac İdarəsi, Sosial İnkişaf İdarəsi, “Binəqədi Oil” şirkəti, eləcə də “Azərkimya” İstehsalat Birliyi, Qaz Emalı Zavodu, Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu, Metanol və Karbamid zavodlarında da enerji idarəçilərinin təyin olunması məqsədilə attestasiya keçirilib.
Xatırladaq ki, “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 8.1.2-ci yarımbəndinə əsasən, illik enerji istehlakı 1000 ton neft ekvivalentindən (NET) çox olan təsərrüfat subyektlərində, habelə tikinti sahəsi ən azı 10 000 kvadratmetr və ya illik enerji istehlakı 250 NET-dən çox olan qeyri-yaşayış binalarında enerji idarəçisinin təyin edilməsi zəruridir. Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 279.0.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, enerji idarəçisinin təyin edilməməsinə görə inzibati məsuliyyət müəyyən edilib.

An Attestation was held for the Appointment of an Energy Manager at Salyan Oil Operating Company
In accordance with the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan on Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, an attestation was held for the appointment of an energy manager at Salyan Oil Limited operating company.
Representatives from the Ministry of Energy, SOCAR Head Office, SOCAR Upstream Management International LLC, GL group of companies and Salyan Oil Operating Company visited oil and gas production areas and discussed measures to be taken to organize the functions of energy manager and increase energy efficiency at the enterprise.
It should be noted that similar attestations for the appointment of energy managers have previously been held at a number of SOCAR enterprises and departments, including the Neftqaztikinti Trust, Kompleks Qazma Ishleri Trust, Azerigas Production Union, Azneft Production Union, the Department of Transport, the Gas Export Department, the Social Development Department, Binagadi Oil Company, as well as the Azerkimya Production Union, Gas Processing Plant, Heydar Aliyev Oil Refinery, Methanol and Urea plants.
According to subparagraph 8.1.2 of the Law on Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, the appointment of an energy manager is required for enterprises with an annual energy consumption of more than 1,000 tons of oil equivalent (TOE), as well as for non-residential buildings with a construction area of at least 10,000 square meters or an annual energy consumption exceeding 250 TOE. Administrative responsibility has been defined in accordance with Article 279.0.3 of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan for failure to appoint an energy manager.