Azərbaycan və Türkiyə enerji əməkdaşlığının genişləndirilməsi müzakirə olunub
Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov və Türkiyənin xarici işlər nazirinin müavini Ayşe Berris Ekinci arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında neft, qaz və elektrik enerjisi sahələrində mövcud əməkdaşlığın uğurlu inkişafı yüksək qiymətləndirilib. Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən dörd enerji interkonnektor layihəsi barədə məlumat verilərək, bu layihələrin ölkəmiz və regionun enerji dayanıqlılığında əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu xüsusda, Naxçıvandan və Azərbaycanın digər bölgələrindən Türkiyəyə “yaşıl enerji”nin ixracı layihələrinin icrası nəzərdən keçirilib.
Həmçinin Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu, “Şəfəq-Asiman” layihəsi, İğdır-Naxçıvan qaz kəməri və Azərbaycan qazının Suriyaya ixracı kimi uğurlu təşəbbüslərin ölkələrimiz arasında enerji tərəfdaşlığını yeni səviyyəyə yüksəltdiyi bildirilib.
Söhbət zamanı İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzi, Türkiyənin COP31-ə namizədliyi və digər perspektivli istiqamətlər üzrə də fikir mübadiləsi aparılıb.

The Expansion of Energy Cooperation between Azerbaijan and Türkiye was discussed
A meeting was held between Deputy Energy Minister of the Republic of Azerbaijan Orkhan Zeynalov and Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Ayşe Berris Ekinci.
The successful development of existing cooperation between the two countries in the fields of oil, gas, and electricity was highly appreciated at the meeting. Information was provided about four energy interconnector projects being implemented with the participation of Azerbaijan, and the significance of these projects for the energy sustainability of both the country and the region was emphasized. In this context, the implementation of projects related to the export of green energy from Nakhchivan and other regions of Azerbaijan to Türkiye was reviewed.
It was also noted that successful initiatives such as the Azerbaijan–Türkiye Energy Forum, the Shafag-Asiman project, the Iğdır–Nakhchivan gas pipeline, and the export of Azerbaijani gas to Syria have raised the energy partnership between the two countries to a new level.
The sides also exchanged views on the Clean Energy Center of the Economic Cooperation Organization, Türkiye’s candidacy to host COP31, and other promising areas of cooperation.