"EU4Energy" layihəsinin 2-ci mərhələsi çərçivəsində birgə tədbirlər keçirilib
Avropa İttifaqının "EU4Energy" layihəsinin 2-ci fazası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (AERA) və Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurasının (CEER) birgə təşkilatçılığı ilə konfrans və ikigünlük media seminar keçirilib.
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində təmiz enerji keçidinin təşviqi mövzusunda "EU4Energy" layihəsinin 2-ci mərhələsinin “Azərbaycanın energetika sektorunda əldə olunmuş nailiyyətlərin tanınması”na həsr olunmuş konfransı keçirilib. Ölkənin energetika sektorunun əsas maraqlı tərəflərini bir araya gətirən konfransda "EU4Energy" layihəsi çərçivəsində əldə edilmiş nailiyyətlər və öyrənilmiş təcrübələr ətrafında müzakirə aparılıb.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Marijana Kujundzic deyib: "Aİ Azərbaycanda həyata keçirilən islahatların dəstəklənməsinə, dialoq, eləcə də daha təmiz, "yaşıl" və daha sıx əlaqəli enerji gələcəyinə ortaq öhdəlik yolu ilə enerji tərəfdaşlığımızın dərinləşdirilməsinə sadiqdir."
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin sədri Samir Axundov bildirib: "Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığımız "yaşıl" enerjiyə keçidin sürətləndirilməsi və regional qarşılıqlı əlaqəliliyin gücləndirilməsinə dair ortaq öhdəliyimizə əsaslanır. Azərbaycan bazarları birləşdirən və dayanıqlı gələcəyi dəstəkləyən modern enerji sistemi yaradır."
Media seminarda iştirakçılara ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında və enerji siyasətlərində şəffaflığın artırılmasında medianın rolu barədə geniş məlumat verilib. Yerli və beynəlxalq ekspertlər Azərbaycanda energetika sektorunun üzləşdiyi əsas çətinlikləri və bu çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlərlə bağlı təcrübələrini iştirakçılarla bölüşüb.
Enerjinin tənzimlənməsinin ən vacib aspektləri, o cümlədən enerji sektorunun strukturu, tariflərin müəyyən edilməsi, xidmət keyfiyyəti və enerji səmərəliliyi aspektləri araşdırılmaqla yanaşı, Aİ-nin qabaqcıl təcrübələri nəzərdən keçirilib.
Tədbirdə, həmçinin səmərəli ünsiyyətin təmini üçün enerji mütəxəssisləri, yüksək vəzifəli siyasətçilər və media arasında sıx əməkdaşlığın zəruriliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Konfrans Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində təmiz enerji keçidini təşviq edən və 18 noyabr 2025-ci il tarixinə qədər davam edən "EU4Energy" layihəsinin 2-ci mərhələsi çərçivəsində təşkil olunub. Proqramın məqsədi energetika sahəsində sağlam qanunvericilik və tənzimləmə mexanizmlərinin yaradılmasına töhfə vermək, regionun təmiz enerjiyə keçidini və enerji bazarlarının liberallaşmasını dəstəkləməkdir.
8,5 milyon avroluq ümumi büdcə ilə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən "EU4Energy" təşəbbüsü Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurası, Beynəlxalq Enerji Agentliyi (BEA) və Enerji İcması Katibliyi tərəfindən birgə həyata keçirilir.

Joint events were held within the Phase 2 of the EU4Energy project
Within Phase 2 of EU4Energy project, Conference of the EU4Energy Phase II Programme, two-day media seminar were held jointly organized by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), the Council of European Energy Regulators (CEER).
Conference of EU4Energy Phase II: Recognising Achievements in Azerbaijan’s Energy Sector at promoting the clean energy transition in the Eastern Partnership countries was held. The event brought together key stakeholders from the country’s energy sector to reflect on the achievements and lessons learned from the EU4Energy project.
“The EU remains committed to supporting Azerbaijan’s reform journey and to deepening our energy partnership through dialogue and shared commitment to a cleaner, greener, and more interconnected energy future”, said H. E. Marijana Kujundzic, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan in her welcome speech.
Mr Samir Akhundov, Chairman of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency stated:“Our partnership with the European Union reflects a shared commitment to accelerating the green transition and enhancing regional interconnectivity. Azerbaijan is building a modern energy system that connects markets and supports a sustainable future.”
The event has equipped participants with a thorough understanding of the role of media in informing the public and fostering transparency in energy policies. Local and international experts shared their experiences on the key challenges, which Azerbaijan’s energy sector is facing and measures designed to address them.
Attendees have delved into crucial aspects of energy regulation, including energy sector structure, tariff setting, service quality, and energy efficiency, while also examining best practices from the EU.
This event has also emphasised the necessity for close collaboration between energy experts, policymakers, and the media to ensure effective communication.
It should be noted that the conference was organised in the framework of the EU4Energy Programme Phase II – Promoting the Clean Energy Transition in the Eastern Partnership Countries, which runs until 18 November 2025. The programme aims to contribute to the development of sound legislative and regulatory frameworks for energy, to support the region’s transition to clean energy and the liberalisation of its energy markets.
The EU4Energy initiative is funded by the European Union with a total budget of €8.5 million and is jointly implemented by CEER, the International Energy Agency (IEA) and the Energy Community Secretariat (EnCS).