“Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş növbəti tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyində “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq “Suverenliyimizin bərpa olunmasının ölkəmizin energetika sahəsindəki rolu” mövzusunda tədbir keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev 20 oktyabr - Energetiklər Günü münasibətilə enerji sektorunun əməkdaşlarını təbrik edərək energetika sahəsində əldə etdiyimiz uğurların təkcə iqtisadi sabitliyimizi deyil, həm də milli suverenliyimizin möhkəmlənməsini təmin etdiyini bildirib. Suverenliyin bərpası ilə Azərbaycanın siyasi və iqtisadi müstəqilliyini daha da möhkəmləndirərək milli resurslarımız üzərində tam sahiblik imkanlarının təmin edilməsi, xüsusilə energetika sektorunun bu prosesin aparıcı dayaqlarından birinə çevrildiyi qeyd edilib.
Çıxışlarda Müzəffər Ali Baş Komandan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı zəfərdən sonra Azərbaycan Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsinin tam bərpa edildiyi işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən “yaşıl” enerji layihələrinin əhəmiyyəti, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, Azərbaycanın regional enerji təhlükəsizliyinin təminində rolu, Konstitusiyanın hüquqi dövlət quruculuğundakı əhəmiyyətinə diqqət çəkilib.
Tədbirdə Energetika Nazirliyi Aparatının, həmçinin Nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.

The Ministry of Energy hosted an event on the Role of Our Country’s Energy Sector in the Restoration of Sovereignty in accordance with the Action Plan on declaring 2025 as the Year of Constitution and Sovereignty in the Republic of Azerbaijan.
Deputy Energy Minister Samir Valiyev congratulated energy sector employees on the occasion of Power Engineers’ Day, celebrated on 20 October. It was noted that with the restoration of sovereignty, further strengthening the political and economic independence of Azerbaijan and ensuring full control over our national resources, in particular, the energy sector has become one of the leading pillars of this process.
In the speeches, the importance of green energy projects implemented in our liberated territories, where the legal force of the Constitution of Azerbaijan was fully restored after the glorious victory in the 44-day Patriotic War under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev, the expansion of the use of renewable energy sources, the role of Azerbaijan in ensuring regional energy security, and the significance of the Constitution in the construction of a legal state.
The event was attended by staff from the Ministry of Energy, as well as employees of the Energy Regulatory Agency and the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry.