20 oktyabr - Energetiklər Günü ilə əlaqədar Energetika Nazirliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin kollektivi Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Sonra görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın və dövlət xadimi Əziz Əliyevin xatirəsi yad edilib, məzarları üzərinə güllər düzülüb.
Tədbir Şəhidlər xiyabanını ziyarətlə davam edib. Energetiklər Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban verən qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib və məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Qeyd edək ki, 1981-ci il oktyabrın 20-də ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə Cənubi Qafqazın ilk böyük istilik elektrik stansiyası olan “Azərbaycan” İES-in birinci enerji blokunun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin əsası qoyulub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2004-cü il 13 oktyabr tarixli 446 saylı Sərəncamı ilə bu tarix ölkəmizdə “Energetiklər Günü” kimi təsis edilib.

Azerbaijani Power Engineers visited Alley of Honor and Alley of Martyrs
On the occasion of Power Engineers` Day, the staff of the Ministry of Energy, Azerenergy OJSC and Azerishiq OJSC visited the the Alley of Honor and paid tribute to the memory of the National Leader of our people, architect and founder of our modern independent state Heydar Aliyev and laid wreaths and flowers at his grave.
Prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva and public figure Aziz Aliyev were also commemorated and flowers were laid on their graves.
The event continued with a visit to the Alley of Martyrs. The energy workers honored the memory of the heroic sons of the Motherland who sacrificed their lives in the struggle for the independence and territorial integrity of Azerbaijan and laid flowers on their graves.
It should be mentioned that, on 20 October 1981, on the initiative and under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev, a new stage in the development of the energy system of Azerbaijan was laid, with the commissioning of the first power unit of the Azerbaijan TPP. By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, No. 446 dated 13 October 2004, that date was established in our country as the Power Engineers` Day.