2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, respublikada 20,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Hasilatın 12 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,4 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 5,4 milyon tona yaxın təşkil edib.
Bu dövrdə 17,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 14,9 milyon tonu konsorsiumların, 2,1 milyon tonu SOCAR-ın, 0,4 milyon tonu isə “Abşeron” yatağının payına düşüb.
Qeyd edək ki, bu ilin 9 ayında xam neft hasilatı orta hesabla gündəlik 62 min ton (458 min barrel), kondensat hasilatı 13,7 min ton (112 min barrel) təşkil edib. Ümumilikdə neft hasilatı orta hesabla gündəlik 75,7 min ton (570 min barrel) olub.
Hesabat dövründə neftin emalı 4,6 milyon ton təşkil edib.
2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ölkədə 38,2 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 10,2 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 20,9 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 1,2 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 5,9 milyard kubmetri isə SOCAR-ın payına düşüb.
9 ay ərzində xaricə qaz ixracı 18,3 milyard kubmetr təşkil edib. Bunun 9,4 milyard kubmetri Avropanın, 7,3 milyard kubmetri Türkiyənin (o cümlədən TANAP-la 4,3 milyard kubmetr), 1,6 milyard kubmetrə yaxını isə Gürcüstanın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 oktyabr 2025-ci il tarixinədək 665,1 milyon tona yaxın neft (qaz kondensatı ilə birlikdə), 497,7 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 613,6 milyon ton neft, 240 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 51,5 milyon tona yaxın kondensat, 257,7 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə 663 milyon ton neft, 185,7 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

According to the operative data for January-September 2025, Azerbaijan produced 20.7 million tons of oil (including condensate) during these months. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 12 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.9 million tons (gas condensate) and Absheron for 0.4 million tons (gas condensate). SOCAR's oil output amounted to 5.4 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 17.4 million tons. Among these, consortium accounts for 14.9 million tons, SOCAR for 2.1 million tons, Absheron for 0.4 million tons.
It should be noted that during 9 months of this year, crude oil production averaged 62 thousand tons (458,000 barrels) per day, condensate production amounted to 13.7 thousand tons (112 thousand barrels). In total, average daily oil production was 75.7 thousand tons (570 thousand barrels).
Oil refining in the reporting period amounted to about 4.6 million tons.
In January - September 2025, Azerbaijan produced 38.2 billion cubic meters of natural gas. 10.2 bcm of gas production extracted from ACG, while 20.9 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 1.2 bcm and 5.9 bcm gas, respectively.
During 9 months, gas exports abroad amounted to 18.3 billion cubic meters. Of these, 9.4 billion cubic meters fell to Europe, 7.3 billion cubic meters to Türkiye (including 4.3 billion cubic meters via TANAP), and about 1.6 bcm to Georgia.
Since its commissioning till 1 October 2025, 665.1 million tons oil (including condensate) and 497.7 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 613.6 million tons oil and 240 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli. About 51.5 million cubic meter of condansate and nearly 257.7 bcm of gas were extracted from Shah Deniz. During this period, 663 million tons of oil and 185.7 billion cubic meters of gas were exported.