Bakıda Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 21-ci iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunub, iki ölkə arasında 2022-2026-cı illər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Kompleks Proqramın icrası, eləcə də enerji, nəqliyyat və digər sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsi üçün həyata keçirilən və planlaşdırılan tədbirlər müzakirə edilib.
İclasda çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, qardaş və müttəfiq dövlətlər olan Azərbaycan və Qazaxıstanı ortaq tarix, mədəniyyət və gələcəyə yönəlmiş strateji baxış birləşdirir. Nazir vurğulayıb ki, Prezidentlər cənab İlham Əliyev və cənab Kasım-Jomart Tokayevin siyasi iradəsi və müdrik rəhbərliyi nəticəsində ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq bütün sahələrdə dinamik və davamlı inkişaf nümayiş etdirir. Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 50 faiz artaraq 470 milyon ABŞ dollarına çatıb, bu ilin ilk yarısında isə  bu göstərici ötən ilin müvafiq  dövrü ilə müqayisədə 4,2 dəfə artaraq 501 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Nazir, enerji sahəsində əməkdaşlığın da uğurla inkişaf etdiyini bildirib: “2023-cü ildən indiyə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan vasitəsilə dünya bazarına 3,4 milyon ton Qazaxıstan nefti nəql olunub. 2027-ci ilədək tranzit həcmlərinin illik 7 milyon tona çatdırılması və qarşılıqlı faydalı prinsiplər əsasında daha da artırılması imkanları nəzərdən keçirilir.
“Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi"nin isə enerji tərəfdaşlığını gücləndirən və regional enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən strateji rolu diqqətə çatdırılıb. Əlavə edilib ki, noyabrda məsləhətçi şirkətin seçimi başa çatdıqdan sonra layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanmasına başlanacaq. Energetika naziri həmçinin bildirib ki, Azərbaycan Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizinin inkişafı sahəsində tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da gücləndirilməsinə və Zəngəzur dəhlizinin açılması perspektivləri də daxil olmaqla yeni imkanların birgə və səmərəli reallaşdırılmasına hazırdır.
Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev isə çıxışında deyib: “Bu günkü danışıqlarımız konstruktiv, səmimi və əsl işgüzar atmosferdə keçdi. Biz Qazaxıstan və Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş yüksək maraq, qarşılıqlı anlayış və etimad nümayiş etdirdik. İclas zamanı ticarət və sənaye əməkdaşlığından tutmuş nəqliyyat, energetika, rəqəmsallaşma və mədəniyyət sahələrinə qədər əməkdaşlığımızın müxtəlif istiqamətlərinə toxunan bir sıra məzmunlu ideya və təşəbbüslər səsləndirildi.”
Ötən il iki ölkə arasında tranzit daşımalarının ümumi həcminin 21 faiz artaraq 3,6 milyon ton təşkil etməsi müsbət qiymətləndirilib. Həmçinin Birgə İnvestisiya Fondunun Azərbaycanda və Qazaxıstanda prioritet infrastruktur və istehsal layihələrinə investisiyaların cəlb edilməsindəki əhəmiyyəti vurğulanıb. Elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və turizm sahələrində də əməkdaşlıqda müsbət dinamikanın müşahidə olunduğu, bir sıra birgə təşəbbüslərin uğurla həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb. Müzakirələr zamanı ticari- iqtisadi, energetika, nəqliyyat və logistika, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, rəqəmsallaşma, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, səhiyyə,  elm və təhsil, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı  ilə bağlı aktual məsələlər nəzərdən keçirilib, bir sıra istiqamətlər üzrə razılaşmalar əldə edilib.
Azərbaycan-Qazaxıstan Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 21-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Komissiyanın 22-ci iclasının gələn il Qazaxıstanda keçirilməsi razılaşdırılıb.

The 21st Meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan was held in Baku.
Prior to the meeting, there was a bilateral meeting between the co-chairs of the Commission, Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, and Minister of Transport of Kazakhstan Nurlan Sauranbayev. At the meeting, satisfaction was expressed with the development of strategic partnership relations, the implementation of a Comprehensive Program on the development of cooperation between the two countries for 2022-2026, as well as implemented and planned measures to strengthen interaction in energy, transport and other areas were discussed.
Speaking at the meeting, Energy Minister Parviz Shahbazov said that fraternal and allied states, Azerbaijan and Kazakhstan, are united by a common history, culture and a strategic vision for the future. The Minister stressed that as a result of the political will and wise leadership of the presidents Mr. Ilham Aliyev and Mr. Kassym-Jomart Tokayev, cooperation between our countries demonstrates dynamic and sustainable development in all areas. It was noted that in 2024, trade turnover between the two countries increased by 50% to 470 million USD, and in the first half of this year this figure increased by 4.2 times compared to the same period last year and amounted to 501 million USD. Touching on energy cooperation, the Minister stated: "Since 2023, a total of 3.4 million tons of Kazakh oil have been transported to global markets via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. There are ongoing discussions to increase annual transit volumes to 7 million tons by 2027 and to further expand these volumes based on principles of mutual benefit.”
"The strategic role of the green energy development and transmission project between Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, which strengthens energy partnerships and contributes to regional energy security, was brought to the attention. It was added that after the completion of the selection of the consulting company in November, the preparation of the feasibility study of the project will begin. The Minister of Energy also said that Azerbaijan is ready to further strengthen partnership relations in the development of the Trans-Caspian Transport Corridor and jointly and effectively realize new opportunities, including the prospects for opening the Zangazur corridor.
Minister of Transport of Kazakhstan Nurlan Sauranbayev said in his speech: “Our negotiations today were constructive, sincere and in a real business atmosphere. We have shown high interest, mutual understanding and trust towards further strengthening of strategic partnership between Kazakhstan and Azerbaijan. During the meeting, a number of content ideas and initiatives touching on various aspects of our cooperation, from trade and industrial cooperation to transport, energy, digitalization and culture, were voiced.”
Last year, the total volume of transit traffic between the two countries increased by 21% and amounted to 3.6 million tons. The importance of the Joint Investment Fund in attracting investments in priority infrastructure and production projects in Azerbaijan and Kazakhstan was also emphasized. It was noted that positive dynamics were observed in cooperation in the fields of science, education, culture, youth policy and tourism, and a number of joint initiatives were successfully implemented. During the discussions, topical issues related to the development of cooperation in trade - economic, energy, transport and logistics, agriculture, food security, digitalization, information and communication technologies, health, science and education, culture, tourism and other areas were considered, and agreements were reached on a number of areas.
At the end, a protocol was signed on the outcomes of the 21st meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan Joint Intergovernmental Commission. It was agreed that the 22nd meeting of the commission will be held next year in Kazakhstan.