Energetika Nazirliyi ilə Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində dövlət qulluqçularının peşəkar bacarıqlarının artırılması, qanunvericiliyə dair bilgilərinin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə təlimlərin keçirilməsi davam etdirilir.
“Səriştə əsaslı uğurlu liderlik: idarəetmə, düşünmə və inkişaf” mövzusunda keçirilən təlimdə DİM-in əməkdaşı tərəfindən ümumi səriştə modeli və onun növləri, yeni modelə keçidin səbəbləri, tələb olunan səriştələr və peşəkarlıq səviyyələri, qulluq funksiyaları ilə səriştələrin əlaqəsi, situativ liderlik yanaşması, idarəetmə üslublarının əməkdaşlara uyğunlaşdırılması haqqında ətraflı məlumat verilib. Səriştə modelinin tətbiqinə dair qruplararası praktiki tapşırıq icra edilib, verilən suallar cavablandırılıb.
Növbəti təlim isə “Dövlət qulluğunda etik davranış qaydalarının praktiki tətbiqi və korrupsiyaya qarşı mübarizə” mövzusunda təşkil edilib. Dövlət İmtahan Mərkəzinin təlimçisi etik davranış qaydalarının növləri, maraqlar toqquşmasının qarşısının alınması, xidməti davranış qaydalarına nəzarət, intizam məsuliyyəti tədbirlərindən bəhs edib. Korrupsiya anlayışı və onun növləri, hüquqpozmaların subyektləri və nəticələrinin aradan qaldırılması, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalara görə vəzifəli şəxslərin məsuliyyəti, bu sahədə milli qanunvericilik məsələləri müzakirə edilib, praktiki tapşırıqlar əsasında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Təlimdə Energetika Nazirliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşları iştirak edib.

The Ministry of Energy held trainings for civil servants
Within the existing cooperation between the Ministry of Energy and the State Examination Center (SEC), trainings continue to be conducted to improve the professional skills of civil servants and enhance their knowledge of legislation.
During the training titled Competency-Based Successful Leadership: Management, Thinking, and Development, an employee of the SEC provided detailed information on the general competency model and its types, the reasons for transitioning to the new model, the required competencies and levels of professionalism, the relationship between service functions and competencies, the situational leadership approach, and the adaptation of management styles to employees. An intergroup practical task on the application of the competency model was carried out, and questions from participants were addressed.
The next training was organized on the topic Practical Application of Ethical Conduct Rules in Civil Service and Combating Corruption. The trainer from the State Examination Center discussed types of ethical behavior rules, prevention of conflicts of interest, monitoring of official conduct rules, and disciplinary measures. The concept of corruption and its types, the subjects of violations and ways of eliminating their consequences, the responsibility of officials for corruption-related violations, and issues of national legislation in this area were discussed. Mutual exchange of views was held based on practical exercises.