Energetika Nazirliyində “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin iqtisadi təminatı və ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyinin əsas bünövrəsi Əsrin müqaviləsidir” mövzusunda tədbir keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında qazanılmış tarixi qələbə ilə Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün tam bərpasını Konstitusiyamızın bütün ərazilərdə hüquqi qüvvəsinin təsbit olunması və xalqımızın iradəsinin parlaq təntənəsi kimi dəyərləndirib. 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunmasının dövlətin ali qanununa və müstəqilliyimiz uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanların əziz xatirəsinə verilən yüksək dəyərin ifadəsi olduğu vurğulanıb.
Çıxışlarda Konstitusiyanın əsaslarına və onun hüquqi dövlət quruculuğundakı roluna toxunularaq, qanunun aliliyinin təmin olunması, vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı istiqamətindəki əhəmiyyətinə diqqət çəkilib. Qeyd olunub ki, Əsas Qanun Ulu Öndər Heydər Əliyevin müdrik rəhbərliyi altında hazırlanaraq qəbul edilmiş və müstəqil dövlətimizin siyasi-hüquqi təməlini formalaşdırmışdır. Tədbirdə, həmçinin 1994-cü ildə imzalanmış "Əsrin müqaviləsi"nin Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyinin təminindəki rolundan bəhs edilib. Bildirilib ki, Saziş bu gün də Azərbaycanın siyasi, iqtisadi və strateji nailiyyətlərinin təməlində dayanaraq ölkəmizin inkişafına töhfələr verir.

In accordance with the Action Plan on the Declaration of 2025 as the Year of the Constitution and Sovereignty in the Republic of Azerbaijan, an event titled the Contract of the Century as the Economic Basis of Azerbaijan’s State Independence and a Pillar of the Country’s Economic Sovereignty was held at the Ministry of Energy.
Deputy Minister of Energy Kamal Abbasov emphasized that under the leadership of President Mr. Ilham Aliyev, Azerbaijan’s historic victory has ensured the full restoration of the country’s sovereignty and territorial integrity. He described this achievement as the affirmation of the Constitution’s legal force across the entire territory of Azerbaijan and bright triumph of the will of the Azerbaijani people. The declaration of 2025 as the Year of the Constitution and Sovereignty was highlighted as a reflection of the high esteem shown for the country’s supreme law and the dear memory of the heroic martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan’s independence.
Speakers at the event touched upon the foundations of the Constitution and its role in the establishment of a legal state, drawing attention to its importance in ensuring the rule of law and advancing civil society. It was noted that the Constitution, adopted under the wise leadership of National Leader Heydar Aliyev, laid the political and legal foundation of the independent Azerbaijani state. The event also addressed the significance of the Contract of the Century, signed in 1994, in securing Azerbaijan’s economic independence. It was emphasized that this agreement remains a cornerstone of the country’s political, economic, and strategic achievements, continuing to contribute to Azerbaijan’s development today.