İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupun 10-cu iclası keçirilib.
İşçi Qrupunun sədri, Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına müvafiq olaraq işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən danışıb. Bildirilib ki, ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının və Böyük Qayıdışın davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə hazırlanmaqda olan yeni strateji sənədlərdə yaşıl texnologiyaların təşviqi, ərazilərdə enerji səmərəliliyinin artırılması və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi mühüm istiqamətlər kimi nəzərdə tutulur.
İşçi Qrupun əvvəlki iclasında qəbul edilmiş qərarların icrasına dair məlumat verilib, “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə görülmüş işlərlə bağlı hesabatlar dinlənilib.
Şuşa, Kəlbəcər və Cəbrayıl şəhərləri, Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli və Horovlu kəndlərində, eləcə də Laçın və Kəlbəcərdə olan su elektrik stansiyalarında aparılmış monitorinqlərin nəticələri nəzərdən keçirilib.
Horovlu kəndində 334 fərdi yaşayış evində damüstü günəş panellərinin şəbəkəyə qoşulması üzrə atılmış addımlar, Şuşa və Laçın şəhərləri, həmçinin Zabux kəndinin əhalisi üçün təşkil edilmiş bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə dair praktiki tövsiyələri əhatə edən maarifləndirilmə tədbirləri haqqında məlumat verilib. Binalarda yüksǝk enerji sǝmǝrəliliyini tǝmin etmǝk mǝqsǝdilǝ görülmüş tədbirlər, ərazidə quraşdırılmış LED işıqlandırma dirəkləri, günəş əsaslı hibrid işıqlandırma qurğuları, elektrik doldurma məntəqələri, istismar edilən elektrikli avtobuslar və ictimai binalarda quraşdırılmış günəş panellərinin statistikası təqdim edilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə ekoloji baxımdan mütərəqqi həllərin tətbiqi, enerji istehlakında qənaət imkanlarının genişləndirilməsi, pilot layihələrin həyata keçirilməsi, müasir texnologiyaların sınaqdan keçirilməsi, həmçinin monitorinq və uçot mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edilib.
İclasda İşçi Qrupuna üzv dövlət qurumları ilə yanaşı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliklərinin və “Bərpa Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxslərin, eləcə də Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi, “Azəristiliktəchizat” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.

The Ministry of Energy has convened the 10th meeting of the working group tasked with coordinating and monitoring the application of green technologies and energy efficiency requirements in Azerbaijan’s liberated territories.
Chairman of the Working Group, Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the large-scale restoration and construction work carried out in the liberated territories in accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was noted that the promotion of green technologies, increasing energy efficiency in the territories and expanding the use of renewable energy sources are considered as important directions in the new strategic documents being prepared to ensure the sustainability of socio-economic development and Great Return of our country.
Information was provided on the implementation of the decisions made at the previous meeting of the Working Group, reports on the work done on the establishment of the green energy zone were heard.
The results of the monitoring carried out in Shusha, Kalbajar and Jabrayil cities, Shukurbayli and Horovlu villages of Jabrayil region, as well as hydroelectric power plants in Lachin and Kalbajar were reviewed.
Information was given about the steps taken to connect rooftop solar panels to the grid in 334 individual residential houses in Horovlu village, as well as educational measures covering practical recommendations on the use of renewable energy sources organized for the population of Shusha and Lachin cities, as well as Zabukh village. Measures taken to ensure high energy efficiency in buildings were presented, including statistics on installed LED lighting poles, solar-based hybrid lighting systems, electric charging stations, electric buses in operation, and solar panels installed on public buildings.
Decisions were made regarding the application of environmentally progressive solutions in the liberated territories, expanding opportunities for energy savings, implementation of pilot projects, testing of modern technologies, and the improvement of monitoring and accounting mechanisms.
In addition to the state institutions that are members of the Working Group, the meeting was attended by the representatives of the Special Representative Offices of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories, the Restoration, Construction and Management Service public legal entity,the Shusha City State Reserve Administration, and Azeristiliktechizat OJSC.