Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakıda keçirilən 1-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunda “Rəqabətqabiliyyətlilik və Dayanıqlılıq: Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazın Yaşıl Keçiddə Rolu” adlı panel sessiyada çıxış edib.
Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionları arasında əlaqələrin güclənməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Cənubi Qafqaza sülh və sabitlik gətirən, Zəngəzur dəhlizinin reallaşması ilə Orta Dəhlizin əhəmiyyətini artıran və Mərkəzi Asiya dövlətləri ilə strateji tərəfdaşlığı gücləndirən uzaqgörən siyasətinin mühüm rolu qeyd olunub. Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan indiyədək təxminən 144 milyard dollar xarici sərmayə cəlb edərək regionda Xəzər dənizini beynəlxalq investorlar üçün açıq elan edən, Xəzərdən Aralıq dənizinə, Qara dənizə və Adriatik dənizə enerji dəhlizləri yaradan ilk ölkə kimi bu prosesə mühüm töhfə verib. “Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri indiyə kimi Azərbaycandan 540 milyon ton, Mərkəzi Asiyadan isə 53 milyon ton nefti dünya bazarlarına nəql edib. Hazırda Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlıq “Transxəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə birgə fəalliyətlə yeni dinamika qazanıb.” Bu istiqamətdə ötən il COP zamanı Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan prezidentləri tərəfindən imzalanan üç ölkə arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Hökumətlərarası Sazişin və Səudiyyə Ərəbistanının “Mərkəzi Asiya - Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi”ndə investor kimi iştirakını təmin edən İcra Proqramından bəhs edilib. Layihə üzrə qərargahı Bakıda olmaqla “Yaşıl Dəhliz Alyansı” adlı Birgə Müəssisə təsis edildiyi və gələn ay layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasını (TİƏ) həyata keçirəcək məsləhətçi şirkətin seçilməsi üçün tender keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, ilin sonunadək Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının maliyyə dəstəyi ilə TİƏ-nin hazırlanmasına başlanması planlaşdırılır.
Nazir əlavə edib ki, “Transxəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” digər interkonnektorlarla birlikdə enerji və ekoloji təhlükəsizliklə yanaşı, rəqəmsal və nəqliyyat bağlantılarını da gücləndirərək Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarının geostrateji əhəmiyyətini daha da artıracaq.

Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech at the panel session Competitiveness and Sustainability: Role of Central Asia and the South Caucasus in the Green Transition at the First Azerbaijan International Investment Forum in Baku.
The important role of the far-sighted policy of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, which has brought peace and stability to the South Caucasus, has enhanced the importance of the Middle Corridor through the implementation of the Zangazur Corridor and strengthened strategic partnerships with Central Asian states, was noted. It was also noted that Azerbaijan has made a significant contribution to this process as the first country in the region to open the Caspian Sea to international investors, creating energy corridors from the Caspian to the Mediterranean, the Black Sea and the Adriatic Sea, attracting about 144 billion USD of foreign investment so far. "So far, the BTC pipeline has delivered 540 million tons of oil from Azerbaijan and 53 million tons from Central Asian countries to global markets. Currently, cooperation with Central Asian countries is gaining new momentum through Trans-Caspian Green Energy Corridor cooperation project.” In this regard, the Intergovernmental Agreement on strategic partnership in the development and transmission of green energy between the three countries, signed by the presidents of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan during the COP last year, and the Implementation Program ensuring Saudi Arabia's participation as an investor in the Central Asia - Azerbaijan Green Energy Corridor were discussed. It was noted that a joint venture called Green Corridor Alliance was established with the headquarter in Baku on the project and a tender will be held next month to select a consulting company that will carry out the feasibility study of the project. It was noted that by the end of the year it is planned to start preparing the feasibility study with the financial support of the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank.
The Minister added that the Trans-Caspian Green Energy Corridor, together with other interconnectors, will further increase the geostrategic importance of the South Caucasus and Central Asia by strengthening digital and transport links along with energy and environmental safety.