İstilik sektorunun dekarbonizasiyası və bərpa olunan mənbələrdən istilik enerjisinin inteqrasiyasının təşviqi layihəsinə başlanılıb
Asiya İnkişaf Bankının (AİB) maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycanda “İstilik təchizatı sektorunun dekarbonizasiyası və bərpa olunan mənbələrdən istilik enerjisinin inteqrasiyasının təşviqi” texniki yardım layihəsinin icrasına başlanılıb. AİB-nin Təmiz Enerji Fondu və Texniki Yardım Xüsusi Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən layihənin dəyəri 1,1 milyon ABŞ dolları təşkil edir.
Layihənin əsas məqsədi istilik təchizatı sahəsində Milli Strategiyanın və “İstilik təchizatı haqqında” Qanunun icrasından irəli gələn normativ hüquqi sənədlərin layihələrinin hazırlanması, istilik sektorunun dekarbonizasiyası, mövcud isitmə sistemlərinin enerji səmərəliliyinin artırılması, tarif siyasətinin optimallaşdırılması, pilot layihə vasitəsilə bərpa olunan mənbələrdən istilik enerjisinin inteqrasiyasının təşviqi, “Azəristiliktəchizat” ASC-nin inkişaf strategiyasının hazırlanmasını əhatə edir.
Texniki yardım layihəsinin icrası məqsədilə məsləhətçinin cəlb edilməsi üçün AİB tərəfindən aparılmış seçim prosesi avqust ayında yekunlaşıb və “NİRAS” (Danimarka), "Integration Environment & Energy GMBH" (Almaniya) və "ENERGAZER" MMC (Azərbaycan) şirkətlərindən ibarət birgə müəssisə məsləhətçi kimi seçilib. Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan xidmətlərin 2027-ci ilin mart ayınadək tamamlanacağı planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, layihənin icrası müddətində müvafiq texniki və təşkilatı dəstəyin göstərilməsi Energetika Nazirliyi və “Azəristiliktəchizat” ASC tərəfindən həyata keçiriləcək.

A project on Promoting Heating Sector Decarbonization and Renewable Heat Integration has been launched
With the financial support of the Asian Development Bank (ADB), the implementation of the Technical Assistance Project on Promoting Heating Sector Decarbonization and Renewable Heat Integration has begun in Azerbaijan. The cost of the project, funded by the ADB Clean Energy Fund and the Technical Assistance Special Fund, is USD 1.1 million.
The main goal of the project is to draft normative legal documents arising from the implementation of the National Strategy in the field of Heat Supply and the law on Heat Supply, decarbonization of the heating sector, increasing the energy efficiency of existing heating systems, optimizing tariff policy, promoting the integration of heat energy from renewable sources through a pilot project, development strategy of Azeristiliktachizat OJSC.
The selection process conducted by ADB to attract a consultant for the implementation of the Technical Assistance Project was completed in August and a joint venture consisting of NIRAS (Denmark), Integration Environment & Energy GMBH (Germany) and ENERGAZER LLC (Azerbaijan) was selected as a consultant. The services envisaged under the project are planned to be completed by March 2027.
It should be noted that the Ministry of Energy and Azeristiliktachizat OJSC will provide relevant technical and organizational support during the implementation of the project.