Azərbaycan-Macarıstan Enerji İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Hökuməti arasında Enerji üzrə İşçi Qrupunun onlayn formatda 5-ci iclası keçirilib.
İşçi Qrupun həmsədri, Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan ilə Macarıstan arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafında İşçi Qrupunun uğurlu fəaliyyətini qeyd edib. Qarşılıqlı müzakirələr, uzunmüddətli səmərəli əməkdaşlıq sayəsində ölkələrimiz arasında enerji tərəfdaşlığının daha da güclənərək strateji xarakter aldığı vurğulanıb. Azərbaycan və Macarıstan arasında neft-qaz sektoru üzrə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığa çevrildiyi bildirilib və hər iki ölkənin enerji şirkətləri arasındakı əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib. Macarıstan tərəfinin Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl Enerji Məşvərət Şuralarının iclaslarında, Bakı Enerji Həftəsində iştirakı, xüsusilə COP29 tədbiri çərçivəsində ölkəmizin irəli sürdüyü enerji təşəbbüslərinə verdiyi dəstək yüksək qiymətləndirilib. Çıxışda, həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlər, Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib.
Macarıstan tərəfindən iclasın həmsədri, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Enerji və iqlim diplomatiyası şöbəsinin müdiri xanım İzabella Feierabend isə çıxış edərək iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətlərdə uğurlu inkişaf etdiyini bildirib. Neft-qaz sahəsində həyata keçirilən birgə layihələr və infrastruktur imkanları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, yaşıl enerji və enerji tənzimlənməsi üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının və enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlığın artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
İclasda İşçi Qrupun 4-cü iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlərə dair məlumat verilib, neft və qaz, bərpa olunan enerji, enerji tənzimlənməsi və enerji səmərəliliyi sahələri üzrə əməkdaşlıq, həyata keçirilən layihələrə dair təqdimatlar dinlənilib.

Next meeting of the Azerbaijan–Hungary Energy Working Group has been held
The 5th meeting of the Working Group on Energy between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary has been held online.
In his remarks, Co-Chair of the Working Group and Head of Administration of the Ministry of Energy of Azerbaijan Zaur Mammadov emphasized the successful activity of the Working Group in advancing energy cooperation between Azerbaijan and Hungary. It was emphasized that through mutual discussions and long-term effective collaboration, the energy partnership between the two countries has become even stronger and strategic. It was also underlined that cooperation in the oil and gas sector has evolved into a mutually beneficial partnership, while collaboration between the energy companies of both countries is highly appreciated. The participation of the Hungarian side in the meetings of the Southern Gas Corridor and Green Energy Advisory Councils, as well as in Baku Energy Week, and particularly its support for Azerbaijan’s energy initiatives within the framework of COP29, were appreciated. Head of Administration also spoke about cooperation among Azerbaijan, Georgia, Hungary, and Romania in the field of green energy development and transmission, stressing the significance of the Caspian–Black Sea–Europe Green Energy Corridor project.
From the Hungarian side, Co-Chair of the meeting and Head of Department of Energy and Climate Diplomacy Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary Ms. Izabella Feierabend noted the successful development of bilateral energy cooperation across various fields. She shared her views on joint projects in the oil and gas sector and existing infrastructure opportunities, and emphasized the importance of experience exchange in green energy and energy regulation, as well as expanding cooperation in energy efficiency.
During the meeting, the sides reviewed the work carried out since the 4th meeting of the Working Group, listened to presentations on cooperation and ongoing projects in the fields of oil and gas, renewable energy, energy regulation, energy efficiency.
The meeting concluded with the signing of a Protocol on the outcomes of the 5th meeting of the Energy Working Group.