Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumu keçiriləcək
Sentyabrın 4-də Türkiyənin İzmir şəhərində Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın iştirakı ilə Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumu keçiriləcək.
Forumda karbohidrogen və neft-kimya, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, tənzimləmə, mədənçilik və digər istiqamətlər üzrə müzakirələrin aparılması və protokolun imzalanması nəzərdə tutulur.
Forum çərçivəsində, həmçinin SOCAR Əliağa terminalına səfər planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində strateji enerji əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yaradılıb. İlk Forum 2021-ci il 21-22 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində, 2-ci Forum 2022-ci il 5-6 oktyabr tarixlərində İstanbul şəhərində, 3-cü Forum isə 2023-cü il 28-29 sentyabr tarixlərində Naxçıvan şəhərində keçirilib.

The 4th Azerbaijan–Türkiye Energy Forum will be held
On 4 September, the 4th Azerbaijan–Türkiye Energy Forum will be held in İzmir, Türkiye, with the participation of the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov, and the Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye Alparslan Bayraktar.
The Forum will comprise discussions on hydrocarbons and petrochemicals, renewable energy, energy efficiency, regulation, mining, and other areas, and will conclude with the signing of a protocol.
Within the Forum, a visit to SOCAR’s Aliağa terminal is also planned.
It should be noted that the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum was established within the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the two countries in order to further strengthen strategic energy cooperation. The first Forum was held in Baku on 21–22 December 2021, the second in Istanbul on 5–6 October 2022, and the third in Nakhchivan on 28–29 September 2023.