Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupun rəhbəri energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək iclasın gündəliyi barədə məlumat verib və müzakirə olunacaq məsələlərin vaxtında və səmərəli icrasına diqqət çəkib.
Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev İşçi qrupunun fəaliyyətindən danışaraq müvafiq sahədə əldə edilmiş nailiyyətləri və qarşıda duran vəzifələrin səmərəli icrasının ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Dünya Bankının aprel ayında açıqlanan ilkin hesabatında müvafiq sahədə əldə edilmiş qiymətləndirmə nəticələrinə əsasən ölkəmizin yüksək göstəricilər əldə etdiyini diqqətə çatdırıb.
İşçi qrupun rəhbərinin müavini, “Azərişıq” ASC-nin sədrinin birinci müavini Ramil Yusifov isə çıxışında ASC tərəfindən müvafiq sahədə görülən tədbirlər barədə məlumat verib. Həmçinin, ölkədə əlverişli biznes mühitinin formalaşması, şəbəkəyə qoşulma, müştəri məmnuniyyəti, qabaqcıl təcrübələrin ölkəyə cəlbi və tətbiqi istiqamətində mühüm işlərin yerinə yetirildiyini qeyd edib.
İclasda Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsinin bu ilin 6 ayı üzrə icra vəziyyətinə dair hesabat təqdim edilib, hər bir tədbir üzrə görülən işlər və növbəti addımlar nəzərdən keçirilib.
Həmçinin, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, inteqrasiyası və arxivləşdirilməsi Qaydaları”nın təsdiq edilməsi və elektron hökumətlə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” müvafiq Fərmanının icrası məqsədilə mövcud altqrup çərçivəsində Kommunal Xidmətlər Vahid İnformasiya Sisteminin (KXVİS) yaradılması istiqamətində atılan addımlar, görülən işlər barədə məlumat verilib.
Sonda Yol Xəritəsində növbəti yarımil üzrə icrası nəzərdə tutulan və görüləcək tədbirlərlə bağı müzakirələr aparılıb, müvafiq tədbirlərin vaxtında və səmərəli icrası məqsədi ilə aidiyyəti dövlət qurumları ilə kommunikasiyanın gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərişıq” ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

Meeting of the Working Group on Connection to Electricity Supply Networks was held
The next meeting of the Connection to Electricity Supply Networks Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings was held via videoconference.
Deputy Minister of Energy, Head of the Working Group Samir Valiyev made an openning remarks by presenting the agenda and emphasizing the importance of timely and efficient implementation of the issues to be discussed.
Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev spoke about the activities of the Working Group, noting the achievements in the relevant field and the necessity of the effective implementation of upcoming tasks for strengthening the country’s position in international rankings. He highlighted that, according to the preliminary assessment results presented in the World Bank’s report for April, Azerbaijan achieved high performance indicators in this area.
Deputy Head of the Working Group and First Deputy Chairman of Azerishig OJSC Ramil Yusifov also spoke about the measures taken by the OJSC in the relevant field. He stressed that significant efforts have been made in forming a favorable business environment in the country, ensuring network connections, customer satisfaction, and attracting and applying best practices.
At the meeting, a report on the implementation status for the first half of this year of the 2025 Roadmap for improvements and communication in the relevant area within Utilities (Electricity) indicator for the World Bank’s Business Ready report was presented. The work done and the next steps for each measure were reviewed.
In addition, information was provided on the steps taken and the work carried out to develop the Unified Information System for Utility Services (UISUS) within the framework of the existing subgroup, in line with the implementation of the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan “On approval of the rules for the formation, maintenance, integration and archiving of state information resources and systems" and some measures related to e-government”.
Finally, discussions were held on the measures planned for the implementation in the next half of the year within the Roadmap. The importance of strengthening communication with the relevant state institutions to ensure timely and effective implementation of the measures was emphasized.
The representatives from the Ministries of Energy, Economy, Digital Development and Transport, the State Committee on Urban Planning and Architecture, Azerishig OJSC, the Small and Medium Business Development Agency, and the Energy Regulatory Agency attended at the meeting.