Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının hazırlanması məqsədilə görülən işlər çərçivəsində yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” Alt İşçi Qrupunun ilk iclası keçirilib.
Alt İşçi Qrupunun rəhbəri, energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə enerji sahəsində həyata keçirilən islahatlardan və yaşıl enerji gündəliyinin prioritet istiqamətlərindən danışıb. Yeni strategiyanın Alt İşçi Qrupuna həvalə edilmiş hissəsinin hazırlanmasında həm 2022–2026-cı illəri əhatə edən iqtisadi inkişaf Strategiyasının icrası zamanı əldə edilmiş təcrübənin, həm də qlobal trendlərin nəzərə alınmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
İclasda icrası davam edən strategiya çərçivəsində yaşıl enerji məqsədi üzrə görülmüş işlər və əldə olunan nəticələr təqdim olunub, 2027–2030-cu illəri əhatə edəcək yeni dövr üzrə fəaliyyət istiqamətləri, ilkin tədbirlər və koordinasiya mexanizmləri müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, “Yaşıl enerji məkanı” Alt İşçi Qrupu Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamına əsasən, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq yaradılıb.

The first meeting of the sub-Working Group on the green energy space was held within the framework of the work carried out to develop the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2027-2030.
Head of the sub-Working Group, Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the reforms carried out in the field of energy in our country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the priorities of the green energy agenda. The importance of taking into account both the experience gained during the implementation of the economic development strategy covering 2022-2026 and global trends in the development of the part of the new strategy entrusted to the sub-Working Group was emphasized.
At the meeting, the work done on the goal of green energy within the ongoing strategy and the results achieved were presented, the directions of activity, preliminary measures and coordination mechanisms for the new period, covering 2027-2030, were discussed.
It should be noted that the sub-Working Group on green energy space was established in accordance with the Order of the Cabinet of Ministers dated 18 June 2025, in accordance with Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development.