2025-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 6 ay ərzində ölkədə 13,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Hasilatın 8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,3 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,5 milyon ton təşkil edib.
Bu dövrdə 11,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 9,9 milyon tonu konsorsiumların, 1,4 milyon tonu SOCAR-ın, 0,3 milyon tonu isə “Abşeron” yatağının payına düşüb.
Qeyd edək ki, bu ilin 6 ayı ərzində xam neft hasilatı orta hesabla gündəlik 61.9 min ton (457 min barrel), kondensat hasilatı 13,7 min ton (113 min barrel) təşkil edib. Ümumilikdə neft hasilatı orta hesabla gündəlik 75,6 min ton (570 min barrel) olub.
Hesabat dövründə neftin emalı 2,9 milyon ton təşkil edib.
2025-ci ilin yanvar-iyun aylarında ölkədə 25,2 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 6,6 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 13,8 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 0,8 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 4 milyard kubmetrə yaxını isə SOCAR-ın payına düşüb.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 12,1 milyard kubmetr təşkil edib. Bundan 6,1 milyard kubmetr Avropaya, 4,9 milyard kubmetr Türkiyəyə (o cümlədən TANAP-la 2,9 milyard kubmetr), 1,1 milyard kubmetr Gürcüstana satılıb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 iyul 2025-ci il tarixinədək 660,1 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə), 487,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 609,5 milyon ton neft, 236,5 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 50,6 milyon tona yaxın kondensat, 250,6 milyard kubmetr qaz çıxarılıb. Bundan 1 iyun 2025-ci il tarixinədək 658,1 milyon ton neft, 180,2 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

In 6 months this year, 13.7 million tons of oil and 25.2 billion cubic meters of natural gas were produced
According to operational data for January-June 2024, Azerbaijan produced 13.7 million tons oil (including condensate). Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 8 million tons of oil production, Shah Deniz for 1.9 million tons (condensate), and Absheron for 0.3 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 3.5 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 11.6 million tons. Among these, consortium accounts for 9.9 million tons, SOCAR for 1.4 million tons, Absheron for 0.3 million tons.
It should be noted that during the first half of 2025, the daily production of crude oil was 61.9 thousand tons (457 thousand barrels). Among these, 13.7 thousand tons (113 thousand barrel) were condensate. In total, average daily oil production was 75.6 thousand tons (570 thousand barrels).
Oil refining in the reporting period amounted to about 2.9 million tons.
In January - June 2025, Azerbaijan produced 25.2 billion cubic meters of natural gas. 6.6 bcm of gas production extracted from ACG, while 13.8 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.8 bcm and 4 bcm gas, respectively.
During the reporting period, gas sales amounted to 12.1 bcm. 6.1 bcm of gas were sold to Europe, 4.9 bcm to Türkiye (2.9 bcm through TANAP), and 1.1 bcm to Georgia.
Since its commissioning till 1 July 2025, 660.1 million tons oil (including condensate) and 487.1 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 609.5 million tons of oil, 236.5 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, and about 50.6 million tons of condensate and 250.6 bcm of gas from Shah Deniz. From this to 1 June 2025, about 658.1 million tons of oil and 180.2 billion cubic meters of gas were exported.