Bakıda Azərbaycan-Ukrayna Hökumətlərarası Komissiyanın iclası keçirilib
Bakıda Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 13-cü iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Ukraynanın energetika naziri German Galushchenko arasında görüş olub. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin qarşılıqlı etimada və səmərəli tərəfdaşlığa əsaslandığı vurğulanıb. Azərbaycanın Ukraynaya davamlı humanitar dəstəyinə görə minnətdarlıq ifadə edilib. Müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Hökumətlərarası Komissiyanın hibrid formatda keçirilən iclasında iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət və sənaye, enerji, nəqliyyat və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, elm və təhsil, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və potensial imkanlar müzakirə edilib. Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Komissiya çərçivəsində Fəaliyyət Planının qəbulu ölkələr arasında əməkdaşlığı yeni mərhələyə yüksəldəcək, enerji, faydalı qazıntılar, kənd təsərrüfatı və digər perspektivli sahələrdə, həmçinin sənaye parkları və azad iqtisadi zonalarda mövcud imkanlardan geniş istifadəni təşviq edəcək.
Komissiyanın Ukrayna tərəfindən həmsədri, energetika naziri German Galushchenko isə deyib ki, ölkələrimizi güclü tarixi əlaqələr, qarşılıqlı hörmət, regional əməkdaşlıq və davamlı inkişaf üçün ortaq baxış birləşdirir. “Ukrayna Azərbaycan ilə strateji tərəfdaşlığa böyük əhəmiyyət verir. Azərbaycan Ukraynanı enerji avadanlıqları ilə dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri olub və enerji sahəsində göstərilən bu dəstək bizim üçün həyati rol oynayıb. İnanırıq ki, bu iclas ölkələrimiz arasında uzunmüddətli tərəfdaşlığın əsaslarını gücləndirmək üçün yeni birgə təşəbbüsləri müəyyən etməyə imkan verəcək”, -deyə nazir əlavə edib.
Müzakirələrdən sonra Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Komissiyanın 14-cü iclasının Kyiv şəhərində keçirilməsinə qərar verilib.

13th Meeting of the Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine was held in Baku.
Prior to the event, a meeting was held between the co-chairs of the commission - Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and Ukrainian Energy Minister German Galushchenko. During the meeting, the two emphasized that bilateral relations are based on mutual trust and fruitful partnership. German Galushchenko expressed gratitude for the humanitarian aid that Azerbaijan continued to provide to Ukraine. The two also deliberated on the development of cooperation across various domains.
The hybrid-format meeting of the Governmental Commission focused on the current state of and potential opportunities for collaboration between the two countries in politics, economics, trade and industry, energy, transport and information and communication technologies, science and education, culture and other areas. Co-chair of the commission, Energy Minister Parviz Shahbazov, outlined that the adoption of the Action Plan within the commission would elevate cooperation between the countries to a new level and promote the broad leverage of existing potential in various sectors like energy, minerals, and agriculture, along with the opportunities within industrial parks and free economic zones.
Emphasizing that the two countries are intertwined by strong historical ties, mutual respect, regional cooperation and a shared vision for sustainable development, Ukrainian co-chair of the commission, Energy Minister German Galushchenko added: "Ukraine places great importance on strategic partnership with Azerbaijan. Azerbaijan was one of the first countries to support Ukraine with energy equipment, and this support in the energy sector has played a vital role for us. We believe that this meeting would allow us to identify new joint initiatives to strengthen the foundations of a long-term partnership between our countries.”
Following the discussions, a Protocol on the outcomes of the Governmental Commission's meeting was signed. The parties decided to hold the Commission's 14th meeting in Kyiv.