Vyanada OPEC, GECF-in Baş katibləri və Misirin naziri ilə görüşlər keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Vyanada 9-cu OPEC Beynəlxalq Seminarı çərçivəsində Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) Baş katibi Mohamed Hamel və Misirin neft və mineral ehtiyatlar naziri Kərim Bədəvi ilə görüşlər keçirib.
OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays ilə görüşdə neft bazarının tənzimlənməsinin cari vəziyyəti, neft sənayesində inkişaf tendensiyaları və OPEC+ formatında əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə edilib. Söhbət zamanı neft bazarında sabitliyin qorunub saxlanmasında OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin əməkdaşlığının töhfələri qeyd edilib. Azərbaycanın bu prosesdə rolu yüksək qiymətləndirilib.
GECF-in Baş katibi Mohamed Hamel ilə görüşdə isə Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığı və qlobal qaz sektorunun inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Söhbət zamanı GECF-in COP29 çərçivəsində təbii qazın ekoloji üstünlüklərinin vurğulanması, onun əlçatan, sərfəli və davamlı enerji mənbəyi kimi tanıdılması, dekarbonizasiya sahəsində texnoloji nailiyyətlərin nümayişi və bu istiqamətdə dialoq və təcrübə mübadiləsinə şərait yaradılması məqsədi daşıyan panel və pavilyonlarının əhəmiyyəti xatırladılıb, Azərbaycanın bu təşəbbüslərə göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edilib. Energetika naziri Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) cari ilin 23 oktyabr tarixində Qətərdə keçiriləcək Nazirlər Toplantısına dəvət edilib.
Misirin neft və mineral ehtiyatlar naziri Kərim Bədəvi ilə görüşdə əsas müzakirə mövzusu iki ölkə arasında enerji əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi olub. Dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafına təkan verdiyi qeyd olunub. Bu çərçivədə neft və neft məhsulları, LNG ticarəti, hasilat və kəşfiyyat layihələri, emal, habelə dekarbonizasiya və insan kapitalının inkişafı sahələrində əməkdaşlığa dair Protokol, həmçinin elektrik və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalandığı vurğulanıb. Söhbət zamanı hasilat, neft-kimya və emal sahələrində əməkdaşlığa maraq ifadə edilib.

Meetings with secretaries general of OPEC, GECF and Egyptian Minister held in Vienna
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Secretary General of the Organization of Oil Exporting Countries (OPEC) Mr. Haitham Al Ghais, Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) Mr. Mohamed Hamel and Minister of Petroleum and Mineral Resources of Egypt Karim Bedawi within the framework of the 9th OPEC International Seminar in Vienna.
At the meeting with OPEC Secretary General Mr. Haitham Al-Qais, the current state of regulation of the oil market, development trends in the oil industry and cooperation in the OPEC+ format were discussed. During the conversation, the contribution of cooperation between OPEC and non-OPEC countries in maintaining stability in the oil market was noted. The role of Azerbaijan in this process was highly appreciated.
At the meeting with GECF Secretary General Mr. Mohamed Hamel, the sides exchanged views on Azerbaijan's cooperation with the Organization and the development of the global gas sector. During the conversation, the importance of panels and pavilions of GECF within the framework of COP29, which aim to highlight the environmental advantages of natural gas, promote it as an accessible, affordable and sustainable energy source, demonstrate technological achievements in the field of decarbonization and provide conditions for dialogue and exchange of experience in this direction, was reminded and a gratitude was expressed to Azerbaijan for its support to such initiatives. The Minister of Energy was invited to the Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) to be held in Qatar on the 23rd of October.
The main topic of discussion at the meeting with Egyptian Minister of Petroleum and Mineral Resources Karim Bedawi was strengthening the energy ties between the two countries. It was noted that the mutual visits of the heads of state gave impetus to the development of bilateral relations in all areas, including energy cooperation. In this context, it was emphasized that a protocol on cooperation in the fields of oil and oil products, LNG trade, extraction and exploration projects, refining, decarbonization and human capital development, as well as a Memorandum of Understanding on cooperation in the fields of electricity and renewable energy had been signed. During the conversation, interest in cooperation in the fields of production, petrochemistry and processing was expressed.