Energetika naziri: “Davamlı enerji təchizatı sərmayə olmadan mümkün deyil”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 9-cu OPEC Beynəlxalq Seminarında “Neft bazarları: enerji təhlükəsizliyi, inkişaf və rifah” mövzusunda keçirilən nazirlər sessiyasında çıxış edib. Azərbaycanın enerji trilemmasında - təchizatın təhlükəsizliyi, əlçatanlıq və dayanıqlılıq arasında balansın qorunmasında, xüsusilə Avropaya neft - qaz təchizatında oynadığı rolundan danışılıb.
Azərbaycanın hazırda 20-dən çox ölkəni neft, 12 ölkəni isə qaz ilə təchiz etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan qazı hazırda Gürcüstanda qaz istehlakının 78%-ni, Bolqarıstanda 50%-dən çoxunu, Yunanıstanda 18%-ni, İtaliyada təxminən 16%-ni, Türkiyədə isə 18,5%-ni təmin edir və hazırda Cənub Qaz Dəhlizinə üzv olmayan ölkələrdən əlavə olaraq 14 milyard kubmetr həcmində qaz tələbi mövcuddur. Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, Azərbaycanın təbii qaz potensialı Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynaya bilər, lakin bu potensialın tam reallaşması investisiya və uzunmüddətli öhdəliklər əsasında mümkündür. Onun sözlərinə görə, yeni yataqların işlənməsi və infrastrukturun genişləndirilməsi bu baxımdan əsas şərtlərdir. Qeyd olunub ki, beynəlxalq tərəfdaşlarla birlikdə işlənilən 5 karbohidrogen layihəsindən 2030-cu ilə qədər əlavə neft-kondensat hasilatı gözlənilir. Həmçinin dənizdə və quruda perspektivli strukturlar üzrə işlər aparılır.
Nazir 2050-ci ilə qədər enerji balansında neft-qazın payının 53%-dən yüksək olmasına dair proqnozlara rəğmən ənənəvi enerji resurslarının inkişafı ilə bağlı hazırkı məhdudiyyətlərin gələcəkdə təchizat çatışmazlığı ilə nəticələnə biləcəyini vurğulayıb: “Neft-qazın enerji qarışığımızda əsas yer tutduğunu və bu tendensiyanın gələcəkdə də davam edəcəyini nəzərə alaraq, bu sahəyə investisiyalar təxirə salınmamalıdır. Davamlı enerji təchizatı sərmayə olmadan mümkün deyil. Enerji layihələrinə sərmayənin azalması gələcəkdə tədarükdə fasilələrə və real risklərə gətirib çıxara bilər”, -deyə nazir əlavə edib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov made a speech at the Ministerial Session on Oil Markets: Energy Security, Growth and Prosperity at the 9th OPEC International Seminar. The role of Azerbaijan in the energy trilemma - maintaining the balance between supply security, accessibility and sustainability, especially in oil and gas supply to Europe.
It was emphasized that Azerbaijan currently supplies more than 20 countries with oil and 12 countries with gas. It was noted that Azerbaijani gas currently provides 78% of gas consumption in Georgia, more than 50% in Bulgaria, 18% in Greece, about 16% in Italy and 18.5% in Türkiye, and currently there is an additional demand for gas in the amount of 14 bcm from countries that are not members of the Southern Gas Corridor. Minister Parviz Shahbazov said that Azerbaijan's natural gas potential can play an important role in Europe's energy security, but the full realization of this potential is possible on the basis of investment and long-term commitments. According to him, the development of new deposits and the expansion of infrastructure are the main conditions in this regard. It was noted that from 5 hydrocarbon projects developed together with international partners, additional oil condensate production is expected by 2030. Also, work is underway on promising onshore and offshore structures.
The Minister stressed that despite forecasts that the share of oil and gas in the energy mix by 2050 will be higher than 53%, current restrictions on the development of traditional energy resources may result in a shortage of supplies in the future: “Considering that oil and gas occupy a key place in our energy mix and this trend will continue in the future, investments in this area should not be postponed. Sustainable power supply is impossible without investment. A decrease in investment in energy projects may lead to disruptions in supply and real risks in the future,” the Minister added.