Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının energetika nazirlərinin iclası çərçivəsində Çində səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov bu ölkənin Milli Enerji Administrasiyasının sədri Vanq Hongzhi ilə görüşüb.
Görüşdə enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafının Azərbaycanla Çin arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş münasibətlərin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olduğu vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri zamanı imzalanmış Birgə Bəyanatda hər iki ölkənin enerji keçidinin təşviqinə və bərpa olunan enerji sahəsində fəal əməkdaşlığın genişləndirilməsinə hazır olduğu öz əksini tapıb. Bu səfər zamanı Çin şirkətləri ilə bərpa olunan enerji sahəsində çoxşaxəli əməkdaşlıq əlaqələrinə dair imzalanmış sənədlərin hazırda uğurla icra edildiyi  bildirilib. ŞƏT tədbiri çərçivəsində isə “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” şirkəti və Elektrik Enerjisinin Planlaşdırılması və Mühəndislik İnstitutu (EPPEI) ilə imzalanmaların “yaşıl enerji” tərəfdaşlığına töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Söhbət zamanı bərpa olunan enerji layihələri ilə yanaşı, Çin şirkətlərinin Azərbaycanın neft-qaz layihələrində iştirak perspektivləri və “Kəmər və Yol” təşəbbüsü kontekstində regionlararası “yaşıl enerji dəhlizləri”nin əhəmiyyəti barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Vanq Hongzhi tərəfindən Azərbaycanla “yaşıl enerji” tərəfdaşlığının bütün istiqamətlər üzrə gücləndirilməsinə dəstək ifadə edilib. Azərbaycan Energetika Nazirliyi ilə Çin Milli Enerji Administrasiyası arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə dair müvafiq təkliflər də nəzərdən keçirilib.  Çinin Milli Enerji Administrasiyasının sədri Vanq Hongzhi Azərbaycana səfərə dəvət edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit to China within the framework of the SCO Energy Ministers’ Meeting, with Mr. Wang Hongzhi Head of the National Energy Administration of the People’s Republic of China.
During the meeting, both sides emphasized that the development of energy cooperation is a key priority within the comprehensive strategic partnership between Azerbaijan and China. It was noted that the Joint Statement signed during President Ilham Aliyev’s state visit to China reflects both countries’ commitment to promoting the energy transition and expanding active cooperation in the renewable energy sector. The agreements signed with Chinese companies during that visit on multilateral cooperation in renewables are now being successfully implemented. Within the framework of the SCO event, agreements with China Datang Overseas Investment Co. Ltd and the China Electric Power Planning and Engineering Institute (EPPEI) were highlighted as significant contributions to the green energy partnership.
In addition to renewable energy projects, the sides also exchanged views on the prospects of Chinese companies participating in Azerbaijan’s oil and gas projects, as well as the importance of developing interregional green energy corridors within the Belt and Road Initiative. Wang Hongzhi expressed support for strengthening cooperation with Azerbaijan in all areas of green energy. Relevant proposals on strengthening relations between the Ministry of Energy of Azerbaijan and the National Energy Administration of China were also considered.  The Head of the National Energy Administration of China Wang Hongzhi was invited to visit Azerbaijan.