Ningbo şəhərində “China Energy” ilə görüş və EPPEI ilə imzalanma mərasimi keçirilib
Ningbo şəhərinə səfəri çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov “China Energy Engineering Corporation Limited” (CEEC) şirkətinin vitse-prezidenti Xu Lu ilə görüşüb.
Görüşdə Energetika Nazirliyi ilə CEEC arasında cari ilin iyun ayında imzalanmış enerji sahəsində Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Sazişi çərçivəsində Fəaliyyət Planının icrası ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub. Şirkətlə əməkdaşlıq gündəliyinə Azərbaycanda elektrik enerjisi planlaşdırılması və şəbəkə araşdırmaları, Birgə Yaşıl Enerji Tədqiqat Mərkəzinin yaradılması, su, günəş və dənizdə külək elektrik stansiyası layihələri, həmçinin “yaşıl enerji” interkonnektorlarının inkişafı üzrə təşəbbüslər daxildir. Müzakirələr zamanı bu layihələrin hər biri üzrə irəliləyişlər və planlaşdırılan addımlar nəzərdən keçirilib.
Görüş çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Elektrik Enerjisinin Planlaşdırılması və Mühəndislik İnstitutu (EPPEI) arasında “Azərbaycanın Elektrik Enerjisi Ötürmə Şəbəkəsinin Tədqiqatına dair Saziş” imzalanıb. Saziş Azərbaycanın 2030-cu il və sonrakı dövrlər üçün bərpa olunan enerji hədəflərinə uyğun olaraq ötürücü şəbəkənin inkişaf etdirilməsini və bu məqsədlə EPPEI institutu tərəfindən texniki məsləhət xidmətlərinin göstərilməsini nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, EPPEI tərəfindən Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin mövcud vəziyyətinə uyğun model və simulyasiya işləri aparılacaq, şəbəkə tədqiqatı təhlil ediləcək, hədəf illər üçün enerji tələbatı proqnozlaşdırılacaq və genişmiqyaslı bərpa olunan enerji mənbələrinin inteqrasiyası üçün tövsiyələr hazırlanacaq. Sazişin icrası məqsədilə Azərbaycanda müvafiq qurumların iştirakı ilə İşçi Qrup yaradılacaq.

As part of his visit to Ningbo, Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mr. Xu Lu, Vice President of China Energy Engineering Corporation (CEEC).
The meeting focused on the implementation of the Action Plan under the Comprehensive Strategic Partnership Agreement signed in June between the Ministry of Energy and CEEC. The cooperation agenda includes initiatives such as electricity planning and grid studies in Azerbaijan, the establishment of a Joint Green Energy Research Center, as well as hydro, solar, and offshore wind power plant projects, and the development of green energy interconnectors. During the discussions, the progress and planned steps on each of these projects were considered.
During the meeting, an Agreement on the Study of Azerbaijan’s Electricity Transmission Network was signed between the Ministry of Energy and the China Electric Power Planning and Engineering Institute (EPPEI). The agreement envisions the development of the transmission network in line with Azerbaijan’s renewable energy targets for 2030 and beyond, with EPPEI providing technical advisory services for this purpose. Under the agreement, EPPEI will conduct modeling and simulation studies based on the current state of Azerbaijan’s electricity system, carry out grid analysis, forecast energy demand for the target years, and prepare recommendations for the integration of large-scale renewable energy sources. In order to implement the agreement, a Working Group will be established in Azerbaijan with the participation of relevant bodies.