Energetika naziri Çində ŞƏT-in enerji tədbirlərində iştirak edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Çinin Ninqbo şəhərində keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) energetika nazirlərinin iclasının açılış mərasimində və “Sənaye innovasiyası dayanıqlı enerji inkişafının hərəkətverici qüvvəsidir” adlı forumda çıxış edib.
Dialoq tərəfdaşı olan Azərbaycanın ŞƏT-lə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə xüsusi önəm verdiyi vurğulanaraq bildirilib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin son illərdə təşkilatın Zirvə toplantılarında fəal iştirakı və bu platforma çərçivəsində Çinlə strateji tərəfdaşlıq Bəyannaməsinin imzalanması bu əməkdaşlığın əhəmiyyətini nümayiş etdirir. Bu ilin aprelində Pekində imzalanmış hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın qurulmasına dair Bəyanatın isə Azərbaycan-Çin münasibətlərində yeni mərhələ olmaqla yanaşı, təşkilatla da əməkdaşlığın güclənməsinə təkan verdiyi qeyd edilib.
Bu platformada ölkələrin fosil ehtiyatları, bərpa olunan enerji potensialı, infrastruktur və texnoloji imkanlar kimi müxtəlif üstünlüklərinin bir-birini tamamlayaraq çoxtərəfli enerji əməkdaşlığı və ədalətli enerji keçidi üçün əlverişli zəmin yaratdığı, xüsusilə Çinin qabaqcıl texnologiya və innovasiyaların tətbiqi ilə bu prosesə mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.
Azərbaycanın ŞƏT ölkələri ilə enerji tərəfdaşlığında Çin, Qazaxıstan və Özbəkistanla birgə həyata keçirilən “yaşıl enerji” layihələrindən bəhs edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Çinlə texnologiya transferindən birgə layihələrə, elmi-tədqiqat əməkdaşlığından insan kapitalının inkişafına qədər əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlıdır. Zati-aliləri Prezident İlham Əliyev ilə Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin arasında mövcud olan səmimi dostluq münasibətləri və Azərbaycan-Çin əlaqələrinin hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsi, “yaşıl enerji” gündəliyinin sürətli inkişafına güclü impuls verir. Çin şirkətlərinin hazırda Azərbaycanın “yaşıl enerji” strategiyasının reallaşdırılmasında həm podratçı, həm də investor qismində mühüm rol oynadıqları, bu şirkətlərlə mərhələli şəkildə ümumilikdə təxminən 2,3 QVt gücündə külək - günəş elektrik stansiyalarının inşası, həmçinin Xəzər dənizində təxminən 2 QVt gücündə külək enerjisi layihələrinin inkişafının planlaşdırıldığı qeyd olunub. Nazir deyib ki, Çinlə tərəfdaşlıq Xəzər dənizinin 157 QVt-lıq külək enerjisi potensialı və Mərkəzi Asiyanın “yaşıl enerji” resurslarına əsaslanan “yaşıl enerji dəhlizləri”nin reallaşdırılması baxımından da xüsusi əhəmiyyət daşıyır: “Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanın birgə layihəsi - “Transxəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi” “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” yaşıl enerji dəhlizləri və interkonnektorları ilə inteqrasiya edilməklə, Asiya ilə Avropa arasında yerləşən “Orta Dəhliz” boyunca bərpa olunan enerjinin genişmiqyaslı və fasiləsiz ötürülməsinə imkan yaradacaq. “Yaşıl enerji” interkonnektorları coğrafi baxımdan qeyri-bərabər paylanmış və təbiəti etibarilə dəyişkən olan günəş və külək enerjisinin ehtiyac olan regionlara çatdırılmasına, bərpa olunan enerjinin səmərəli istifadəsinə və enerji sistemləri arasında qarşılıqlı dayanıqlığın təmininə xidmət edən kritik infrastruktur elementləridir. Bu kontekstdə regionlararası inteqrasiya ŞƏT ölkələrindən Azərbaycana, buradan isə Türkiyə və Avropa bazarlarına “yaşıl enerji”nin ötürülməsi üçün əsas vasitəyə çevriləcəkdir. Bu əməkdaşlıq Çin üçün texnologiya transferi və investisiya imkanlarının genişlənməsi ilə yanaşı, “Yaşıl İpək Yolu” təşəbbüsünü və ŞƏT-in enerji gündəliyini praktik nəticələrlə dəstəkləyən platforma olacaqdır.”
Nazir, həmçinin enerji təhlükəsizliyi, iqlim öhdəlikləri və iqtisadi davamlılıq kimi çağırışlarla dərin transformasiya mərhələsində olan qlobal enerji sektorunda innovasiyaların roluna dair fikirlərini bölüşüb. Azərbaycanın “yaşıl enerji zonaları” modeli, növbəti 5 ildə quraşdırılmış gücdə bərpa olunan enerjinin payını 38%-ə, 2035-ci ildə isə təxminən 43%-ə çatdırmaq üçün külək və günəş stansiyalarının tikintisi, dənizdə külək enerjisinin istifadəsi, həmçinin interkonnektorlar layihələrinin məhz innovasiyalara əsaslandığı diqqətə çatdırılıb.

Minister of Energy attended SCO Energy Meeting in China
Energy Minister Parviz Shahbazov made a speech at the opening ceremony of the SCO Energy Ministers’ Meeting in Ningbo, China and at the forum titled Industrial Innovation as a Driving Force for Sustainable Energy Development.
Azerbaijan, as a dialogue partner, places special importance on deepening cooperation with the SCO. It was emphasized that President Ilham Aliyev’s active participation in the organization’s summits in recent years and the signing of a strategic partnership declaration with China within this platform underscore the significance of this collaboration. The Joint Declaration on the establishment of a comprehensive strategic partnership, signed in Beijing in April this year, marks a new phase in Azerbaijan-China relations while also boosting cooperation with the SCO.
The platform enables countries to leverage their diverse strengths—such as fossil fuel reserves, renewable energy potential, infrastructure, and technological capabilities—creating a favorable environment for multilateral energy cooperation and a just energy transition. China’s significant contributions through advanced technology and innovation were particularly highlighted.
The discussions highlighted Azerbaijan’s green energy projects with SCO member states, including joint initiatives with China, Kazakhstan, and Uzbekistan. Azerbaijan expressed interest in expanding cooperation with China, ranging from technology transfer and joint projects to research collaboration and human capital development. The strong friendship between President Ilham Aliyev and Chinese President Xi Jinping, combined with the elevation of Azerbaijan-China relations to a comprehensive strategic partnership, provides significant momentum for advancing the green energy agenda. It was noted that Chinese companies currently play a key role as contractors and investors in implementing Azerbaijan’s green energy strategy, with plans for the phased construction of wind and solar power plants with a total capacity of approximately 2.3 GW and the development of offshore wind energy projects in the Caspian Sea with a capacity of around 2 GW. Minister Shahbazov emphasized that cooperation with China is particularly significant for realizing green energy corridors based on the Caspian Sea’s 157 GW wind energy potential and Central Asia’s renewable energy resources: The joint project of Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan — the Trans-Caspian Green Energy Corridor—integrated with the Caspian-Black Sea-Europe and Azerbaijan-Turkiye-Europe green energy corridors and interconnectors, will enable large-scale and uninterrupted renewable energy transmission along the Middle Corridor between Asia and Europe. Green energy interconnectors are critical infrastructure elements that facilitate the delivery of unevenly distributed and variable solar and wind energy to regions in need, ensuring efficient use of renewables and mutual resilience among energy systems. In this context, regional integration will become a key mechanism for transmitting green energy from SCO countries through Azerbaijan to Turkiye and European markets. This cooperation will not only expand technology transfer and investment opportunities for China but also support the Green Silk Road initiative and the SCO’s energy agenda with practical outcomes.
The Minister also shared his views on the role of innovation in the global energy sector, which is undergoing a profound transformation amid challenges such as energy security, climate commitments, and economic sustainability. Azerbaijan’s green energy zones model, the construction of wind and solar power plants to increase the share of renewables in installed capacity to 38% over the next five years and approximately 43% by 2035, the use of offshore wind energy, and interconnector projects were highlighted as being driven by innovation.