Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 7-ci hədəfi üzrə “Azərbaycan üçün Yol Xəritəsinin hazırlanması” layihəsinin icrası çərçivəsində ilk iclas keçirilib
Energetika Nazirliyində BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) dəstəyi ilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) 7-ci hədəfinin (Sərfəli və təmiz enerjiyə çıxış) icrası üzrə “Azərbaycanın enerji sektoru üzrə Yol Xəritəsinin hazırlanması" layihəsi ilə əlaqədar hibrid formatda ilk iclas keçirilib.
Tədbirin açılışında energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov çıxış edərək dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin 7-ci hədəfinə nail olunmanın önəmini vurğulayıb. Ölkəmizdə bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı üzrə plan və hədəflər, yaşıl enerji layihələri, enerji istehsalında bərpa olunan enerjinin payının artırılması, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanda yaşıl enerji zonasının yaradılması, o cümlədən enerji effektivliyi və onun əsas komponentləri, istixana effekti yaradan qaz emissiyalarının qarşının alınması üzrə görülən tədbirlər barədə məlumat verilib, Azərbaycanın yaşıl enerji interkonnektorları üzrə təşəbbüslərdən, yaşıl enerji dəhlizləri layihələrindən bəhs edilib.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi xanım Vladanka Andreyeva isə çıxışında yol xəritəsinin hazırlanmasında ölkə tərəfindən göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. COP29 çərçivəsindən qlobal maliyyə konsensusuna nail olunması, eləcə də qlobal bərpa olunan enerji gücünün 3 qat və enerji səmərəliliyinin 2 dəfə artımına nail olunması və bu istiqamətdə ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən yaşıl enerji təşəbbüslərinin vacibliyi haqqında fikirlərini bölüşüb.
UNESCAP-ın Enerji bölməsinin direktoru Hongpeng Liu çıxış edərək DİM-in 7-ci hədəfinin icrasına nail olunması, bərpa olunan enerjidən istifadə payının artırılması, karbon neytrallığı hədəflərinə çatmaq, iqtisadi artım və enerji keçidinin təmin olunması barədə danışıb, enerji sektoru üzrə strateji sənədlərin hazırlanmasında istifadə olunan NEXSTEP modulu haqqında məlumat verib.
Sonra BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Davamlı Enerji Bölməsinin regional məsləhətçisi Oleg Dzioubinski tərəfindən yol xəritəsinin hazırlanmasında Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionu ölkələrinə dəstəyin göstərilməsi haqqında məlumat verilib. ESCAP-ın Enerji Bölməsinin İqtisadi Məsələlər üzrə mütəxəssisi Anis Zaman isə “NEXSTEP aləti və DİM 7 Yol Xəritəsinin hazırlanma prosesi ilə tanışlıq” mövzusu üzrə çıxışında sözügedən yol xəritəsinin hədəf və indikatorları, nəticələri, NEXSTEP metodologiyası, LEAP proqramı və ondan istifadə etməklə enerji modelləşdirmə ssenariləri və müvafiq istiqamətdə təlimlərin keçirilməsi haqqında danışıb.
Sonra Energetika Nazirliyinin nümayəndələri Nərgiz Bağırlı, Rahid Əsədov və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Rəna Hümbətovanın Azərbaycanda enerji səmərəliliyi siyasəti, neft-qaz sektorunda inkişaf perspektivləri və cari vəziyyət, eləcə də ölkəmizdə bərpa olunan enerjinin inkişafı – siyasət və planlar mövzularında təqdimatları dinlənilib. Çıxışlarda yol xəritəsinin hədəflərindən birinin enerji səmərəliliyi olduğu qeyd edilib, enerji səmərəliliyinin dayanıqlı şəhərlər və icmalar, yaxşı səhiyyə və rifah kimi digər dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin də əsası olduğu vurğulanıb. Enerji səmərəliliyi siyasəti və onun icrası üzrə qarşıya qoyulmuş vəzifələr, enerji effektivliyi fondunun yaradılması ilə bağlı görülən tədbirlər barədə danışılıb. Həmçinin neft-qaz əməliyyatları prosesində emissiyaların azaldılması sahəsində xarici şirkətlərlə yaxından əməkdaşlıq edildiyi diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının Tədbirlər Planı, bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində mövcud olan qanunvericilik və həyata keçirilən layihələr, enerji saxlanc sistemləri, elektromobillik, karbon tutulması, saxlanması və istifadəsi (CCUS), bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlərlə bağlı geniş məlumat verilib.
Sonda layihə üzrə suallar cavablandırılıb və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb. Tədbirdə müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən aidiyyəti dövlət qurumları və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndəliklərin əməkdaşları iştirak edib.
Qeyd edək ki, sözügedən Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində LEAP proqramı vasitəsilə energetika sektoru üzrə qısa və uzunmüddətli proqnozların hazırlanması, bu istiqamətdə yerli mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının artırılması, xüsusilə enerji modelləşdirməsi mövzusunda təlimlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu təşəbbüs, Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində atdığı addımlar və aşağı karbonlu enerji sisteminə keçid üzrə milli hədəfləri ilə tam uzlaşır. DİM 7 Yol Xəritəsi enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığı təmin etməklə yanaşı, ölkənin beynəlxalq iqlim öhdəliklərinin həyata keçirilməsini dəstəkləyəcək strateji alət rolunu oynayır. Bu tipli layihələr Gürcüstan, Tacikistan, Qırğızıstan kimi ölkələrdə həyata keçirilib, eyni zamanda Qazaxıstan və Özbəkistanda müvafiq Yol Xəritələrinin hazırlanması prosesi davam etdirilir.

The first meeting was held within the framework of implementation of the Development of SDG 7 Roadmap for Azerbaijan
The Ministry of Energy of Azerbaijan, with support from UNESCAP, held a hybrid meeting to develop a roadmap for the country's energy sector, specifically focusing on implementing Sustainable Development Goal 7 (Affordable and Clean Energy).
Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov, in his opening remarks at the event, highlighted the critical role of achieving the 7th Sustainable Development Goal. The information on plans and targets for the development of renewable energy in our country, green energy projects, increasing the share of renewable energy in energy production, creating a green energy zone in Karabakh, East Zangezur and Nakhchivan, including energy efficiency and its main components, measures taken to prevent greenhouse gas emissions, Azerbaijan`s green energy interconnectors initiatives, green energy corridors projects were provided.
UN Resident Coordinator Vladanka Andreeva expressed her gratitude for the support provided by the country in the preparation of the roadmap. She shared her views on achieving a global financial consensus from the COP29 framework, as well as achieving a three-fold increase in global renewable energy capacity and two-fold increase in energy efficiency, and the importance of green energy initiatives implemented by Azerbaijan in this direction.
Director of Energy Division of UNESCAP Hongpeng Liu spoke about achieving the SDG 7, increasing the share of renewable energy use, achieving carbon neutrality goals, ensuring economic growth and energy transition, and gave information about the NEXSTEP module used in the preparation of strategic documents on the energy sector.
Then, Oleg Dzioubinski, Inter-regional Advisor of Sustainable Energy Division, UNECE provided information on supporting the countries of Central Asia and the South Caucasus in the preparation of the roadmap. Anis Zaman, Economic Affairs Officer of Energy Division of ESCAP spoke about the targets and indicators of the roadmap, its results, NEXSTEP methodology, LEAP program and its energy modeling scenarios and conducting trainings in the relevant direction in his speech on Introduction to NEXSTEP and SDG7 Roadmap development process.
Then, representatives from the Ministry of Energy Nargiz Baghirli, Rahid Asadov and Deputy Director of Azerbaijan Renewable Energy Agency Rena Humbatova made presentations on energy efficiency policy in Azerbaijan, prospects and current situation in the oil and gas sector, as well as the development of renewable energy in our country-policies and plans. In the speeches, it was noted that one of the goals of the roadmap is energy efficiency, and it was emphasized that energy efficiency is the basis of other sustainable development goals, such as sustainable cities and communities, good health and well-being. Energy efficiency policy and the tasks set for its implementation, measures taken to establish the Energy Efficiency Fund were discussed. It was also noted that close cooperation with foreign companies in the field of reducing emissions in the process of oil and gas operations. At the same time, detailed information was provided on the Action Plan of the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026, existing legislation and implemented projects in the field of renewable energy sources, energy storage systems, electromobility, Carbon Capture, Utilization, and Storage (CCUS), and the work done to expand the use of renewable energy.
At the end, questions on the project were answered and mutual exchange of views was held. The relevant government agencies operating in the relevant field and employees of special missions in the liberated territories attended at the event.
It should be noted that within the framework of the implementation of the roadmap, it is planned to prepare short- and long-term forecasts for the energy sector through the LEAP program, to increase the knowledge and skills of local specialists in this direction, in particular, to carry out trainings on energy modeling. This initiative is fully consistent with Azerbaijan's steps in the field of renewable energy and its national goals for the transition to a low-carbon energy system. Along with ensuring energy security and sustainability, the SDG 7 roadmap serves as a strategic tool to support the implementation of the country's international climate commitments. These types of projects have been implemented in Georgia, Tajikistan, Kyrgyzstan, as well as in Kazakhstan and Uzbekistan, developing relevant roadmaps are proceeding.