Energetika naziri Pərviz Şahbazovla bp şirkətinin baş icraçı direktoru Mürrey Aukinklossun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə şirkətlə neft-qaz və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə edilib. Müxtəlif enerji növlərindən istifadənin enerji təhlükəsizliyi, ətraf mühitin qorunması və davamlılıq məsələlərinin həllində mühüm rolu vurğulanıb. Bu kontekstdə Azərbaycanın nümunəvi ölkə olduğu, bp şirkəti ilə neft-qaz sahəsində başlayan əməkdaşlığın hazırda bərpa olunan enerji layihəsi - “Şəfəq” günəş elektrik stansiyası ilə uğurla davam etdirilməsi xüsusi qeyd edilib.
Söhbət zamanı mövcud enerji layihələrinin inkişafı, həmçinin “yaşıl enerji” dəhlizi və interkonnektorlarının icrası nəzərdən keçirilib. Qlobal enerji bazarlarında inkişaf tendensiyaları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin görüşdə nümayəndə heyətinin tərkibində iştirak edən bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə təyin olunmuş yeni regional prezidenti Ciovanni Kristofoliyə gələcək fəaliyyətində dəstək ifadə edilib.

Development of energy partnership with bp was discussed
A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and a delegation led by Chief Executive Officer of bp, Murray Auchincloss.
The sides expressed satisfaction with the cooperation with the company in the fields of oil and gas and renewable energy. The important role of the use of various types of energy in solving energy security, environmental protection and sustainability issues was emphasized. In this context, it was especially noted that Azerbaijan is an exemplary country, and the successful continuation of cooperation with bp in the field of oil and gas with the renewable energy project-Shafag SPP.
During the conversation, the development of existing energy projects, as well as the implementation of the green energy corridor and interconnectors were considered. The sides exchanged views on development trends in global energy markets.
At the meeting, the support was expressed to bp`s new regional president for Azerbaijan, Georgia and Türkiye Giovanni Cristofoli, who was part of the delegation, in his future activities.