Avropa Komissiyası ilə təbii qaz və “yaşıl enerji” sahələrində əməkdaşlığın inkişafı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 30-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi və Bakı Enerji Forumunda iştirak məqsədilə Bakıda səfərdə olan Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktorluğunda enerji platforması və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor Kristina Lobillo Borrero ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Avropa İttifaqının strateji enerji tərəfdaşlığının enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı rolundan bəhs edilib. Bu tərəfdaşlığın inkişafı üçün geniş potensialın olduğu qeyd edilib. Azərbaycandan Avropaya təbii qaz və bərpa olunan enerji enerjinin tədarükü ilə bağlı infrastrukturların inkişafı ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib. Bu xüsusda “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin Avropa Elektrik Ötürücü Sistem Operatorları Şəbəkəsinin (ENTSO-E) 10 illik inkişaf planına (TYNDP) daxil edilməsi prosesi, həmçinin “Azərbaycan - Gürcüstan - Türkiyə - Bolqarıstan”, “Mərkəzi Asiya - Azərbaycan” yaşıl enerji interkonnektorları layihələri ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Görüş zamanı yaxın günlərdə Brüsseldə keçiriləcək Azərbaycan-Aİ Yüksək Səviyyəli Enerji Dialoqunun 3-cü iclasının gündəliyindəki prioritet məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan’s Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Cristina Lobillo Borrero, Director of the Energy Platform Task Force at the Directorate-General for Energy of the European Commission, on the sidelines of the 30th International Caspian Oil and Gas Exhibition and Baku Energy Forum.
The role of the strategic energy partnership between Azerbaijan and the European Union in ensuring energy security was discussed at the meeting. It was noted that there is great potential for the development of this partnership. The meeting highlighted the role of the strategic energy partnership between Azerbaijan and the European Union in ensuring energy security. They also reviewed the process of including the Caspian–Black Sea–Europe Green Energy Corridor project in the Ten-Year Network Development Plan (TYNDP) of the European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E), along with issues related to the Azerbaijan–Georgia–Türkiye–Bulgaria and Central Asia–Azerbaijan green energy interconnector projects.
The meeting further included an exchange of views on key agenda items for the upcoming 3rd meeting of the Azerbaijan–EU High-Level Energy Dialogue, to be held soon in Brussels.