Energetika nazirinin müavini Abu-Dabidə “Ümumdünya Kommunal Xidmətlər Konqresi”ndə iştirak edib
BƏƏ-nin Abu-Dabi şəhərində keçirilən “Ümumdünya Kommunal Xidmətlər Konqresi”ndə ölkəmizi energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev təmsil edib. Nazir müavini “Kommunal xidmətlərin gələcəyinin formalaşdırılması: inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlarda enerji əlçatanlığı ilə artım arasında tarazlığın yaradılması” mövzusunda panel müzakirəsində iştirak edib.
Azərbaycanın region ölkələrinin və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynadığını deyən nazir müavini bildirib ki, ölkəmiz daxili enerji tələbatını tam şəkildə ödəməklə yanaşı, enerji keçidinə dair konkret hədəflərlə daha dayanıqlı enerji gələcəyinə doğru irəliləyir. Ümumi qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilə qədər 30%-ə çatdırılması ilkin hədəf olaraq müəyyən edilsə də hazırkı inkişaf tempi nəzərə alınmaqla bu göstəricinin 2027-ci ildə 33.7%, 2030-cu ildə 37.9%, 2035-ci ildə isə 42.5%-ə çatdırılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
Bildirilib ki, yaxın illərdə reallaşdırılacaq günəş və külək enerjisi layihələri üzrə 6.7 milyard kVt·saat elektrik enerjisi istehsalı, ildə 1.5 milyard kubmetr təbii qaz qənaəti və 3.2 milyon ton istixana qazı emissiyasının azaldılması hədəflənir. COP29-a sədrlik edən ölkə qismində Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş yaşıl enerji dəhlizlərinin və zonalarının yaradılması, enerji saxlanc sistemlərinin və elektrik şəbəkələrinin gücləndirilməsi, həmçinin yaşıl hidrogeni əhatə edən 3 təşəbbüsün qlobal olaraq enerji keçidini sürətləndirmək və beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədi daşıdığı vurğulanıb.
Nazirlər panelində enerji təhlükəsizliyi, təmiz və etibarlı enerjiyə çıxış, maliyyə resurslarına çıxışın genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji texnologiyalarının təşviqi və enerji sistemlərinin dayanıqlığının artırılması kimi mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Deputy Energy Minister attended the World Utilities Congress in Abu Dhabi
Deputy Energy Minister Samir Valiyev represented our country at the World Utilities Congress held in Abu Dhabi, UAE. The Deputy Minister participated in the panel discussion on "Shaping the future of utilities: balancing energy access and growth in emerging economies".
Noting that Azerbaijan plays an important role in ensuring the energy security of the countries of the region and Europe, the Deputy Minister said that our country is moving towards a more sustainable energy future with specific goals for energy transition, while fully meeting domestic energy needs. Although the initial goal was to increase the share of renewable energy sources in total installed capacity by 2030 to 30%, taking into account the current pace of development, it was noted that in 2027 it is planned to increase this figure to 33.7%, in 2030 to 37.9%, and in 2035 to 42.5%.
It was noted that solar and wind energy projects to be implemented in the coming years are aimed at generating 6.7 billion kWh of electricity, saving 1.5 bcm of natural gas per year and reducing 3.2 million tons of greenhouse gas emissions. It was emphasized that the 3 initiatives, which include the creation of green energy corridors and zones, the strengthening of energy storage systems and power grids, as well as green hydrogen, proposed by Azerbaijan as the country presiding over COP29, are aimed at accelerating the global energy transition and strengthening international cooperation.
The ministerial panel exchanged views on issues such as energy security, access to clean and reliable energy, expansion of access to financial resources, promotion of renewable energy technologies and increasing the sustainability of energy systems.