"Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli" elan edilməsi ilə bağlı Energetika Nazirliyi üzrə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq, “İnsan Hüquqları Aylığı“ çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının təbii sərvətləri xalqın rifahına və ölkənin çiçəklənməsinə xidmət edir“ mövzusunda tədbir keçirilib.
Energetika Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Xalidə Məsimova Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik təcrübəsi, siyasi uzaqgörənliyi və qətiyyətli liderliyi sayəsində hazırlanmış Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 1995-ci ildə qəbul edilməsinin ölkəmizin müstəqillik tarixində mühüm dönüş nöqtəsi olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Konstitusiyanın əsas prinsiplərinin daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində atılan ardıcıl və məqsədyönlü addımlar vurğulanıb. Tarixi Zəfər nəticəsində suverenliyimizin və qanunvericiliyimizin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi də əhatə etməsi ölkəmizin konstitusion dövlət quruculuğu tarixində mühüm məqam kimi qeyd olunub.
Sonra Ombudsman Aparatı, SOCAR, “Azərenerji” ASC və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda Konstitusiyanın iqtisadi əsasları, enerji resurslarının idarə olunması, insan hüquqları və ekoloji təhlükəsizlik kimi məsələlərə toxunulub.

In accordance with the Action Plan approved by the Ministry of Energy regarding to declaration of 2025 the Year of Constitution and Sovereignty in the Republic of Azerbaijan, an event on the theme Natural Resources of the Republic of Azerbaijan serves the welfare of the people and prosperity of the country was held within the Month of Human Rights.
Deputy Head of Administration of the Ministry of Energy Khalida Masimova said that the adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan in 1995, developed thanks to the rich statehood experience, political foresight and decisive leadership of the great leader Heydar Aliyev, was an important turning point in the history of our country's independence. Consistent and purposeful steps taken under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to deepen the basic principles of the Constitution were emphasized. As a result of the historic victory, the coverage of our sovereignty and legislation on our liberated territories was noted as an important moment in the history of constitutional State Building of our country.
Then the representatives from the Ombudsman's Office, SOCAR, Azerenergy OJSC and the AREA made speeches. The speeches touched upon issues such as the economic basis of the Constitution, energy resource management, human rights and environmental security.