Aprelin 18-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək gündəlikdə duran məsələləri təqdim edib. İşçi qrupun rəhbərinin müavini, “Azərişıq” ASC sədrinin birinci müavini Ramil Yusifov isə çıxışında müvafiq sahədə həyata keçirilmiş yeniliklər, eləcə də texniki və inzibati prosedurların sadələşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumat verib.
Gündəliyə uyğun olaraq Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru üzrə 2025-ci il üçün Yol Xəritəsinin cari ilin birinci rübü ərzində icra vəziyyəti ilə bağlı hesabat dinlənilib. Elektrik təchizatı şəbəkəsinə onlayn qoşulmaların sayı üzrə müqayisəli statistik göstəricilər təqdim olunub və əldə edilmiş nəticələr müzakirə edilib.
Həmçinin aidiyyəti dövlət qurumları və təşkilatlarla kommunikasiyanın gücləndirilməsi və xidmət keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, növbəti mərhələdə görüləcək işlər üzrə təkliflər səsləndirilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Daxili İşlər nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərişıq” ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

On 18 April, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
The head of the Working Group, Deputy Energy Minister Samir Valiyev made an opening speech and presented the issues on the agenda. Deputy Head of the Working Group, First Deputy Chairman of Azerishig OJSC Ramil Yusifov spoke about innovations implemented in the relevant field, as well as measures taken to simplify technical and administrative procedures.
According to the agenda, the report on the implementation status of the roadmap for 2025 in the first quarter of the current year on the utilities (electricity) indicator of the World Bank's Business Ready report was heard. Comparative statistics on the number of online connections to the power supply network were presented and the results obtained were discussed.
There was also an exchange of views on strengthening communication and improving the quality of service with relevant government agencies and organizations, and proposals on the work to be done at the next stage were told.
The representatives from the Ministries of Energy, Economy, Digital Development and Transport, Internal Affairs, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerishig OJSC, Small and Medium Business Development Agency and Azerbaijan Energy Regulatory Agency participated at the meeting.