“Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı Energetika Nazirliyi üzrə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq “Təmiz ətraf mühit və yaşıl enerji milli prioritetimizdir” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası müstəqil dövlətçiliyimizin əsasını qoyan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi iradəsi və uzaqgörənliyi nəticəsində formalaşmış fundamental bir sənəddir. Vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu siyasət nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması həm möhtəşəm hərbi nailiyyət, həm də siyasi və diplomatik zəfər olmaqla Konstitusiyamızın ruhuna və məqsədlərinə uyğun şəkildə dövlətimizin tam suverenliyinin təmininə xidmət etmişdir.
Sonra Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayevin və digər əməkdaşların ölkəmizin yaşıl enerji potensialı, həyata keçirilən bərpa olunan enerji layihələri, Mərkəzi Asiya və Avropa ölkələri ilə birgə reallaşdırılan yaşıl enerji dəhlizləri ilə bağlı çıxışları dinlənilib, bu layihələrin Azərbaycanın iqtisadi inkişafına verəcəyi töhfələrdən bəhs edilib. Qeyd olunub ki, yaşıl enerjidən istifadənin inkişafı bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi enerji kursunun prioritet istiqamətlərindəndir və bu siyasətin əsasını enerji təhlükəsizliyi, əlçatanlıq və dayanıqlı inkişaf prinsipləri təşkil edir. Çıxışlarda həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji zonası”nın yaradılması istiqamətində görülən işlər və bu ərazilərdə həyata keçirilən layihələrin ölkəmizin enerji ixrac imkanlarını artırmaqla yanaşı ekoloji tarazlığın qorunmasına da xidmət etdiyi vurğulanıb.
Tədbirdə Energetika Nazirliyi Aparatının, həmçinin Nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 28 dekabr tarixli 432 nömrəli Sərəncamı ilə 2025-ci il ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib.

An event dedicated to the Year of Constitution and Sovereignty was held
An event on "Clean Environment and Green Enegy is our national priority" was held in accordance with to the Action Plan approved by the Ministry of Energy within the declaration of 2025 the Year of Constitution and Sovereignty.
Speaking at the event, Deputy Energy Minister Elnur Soltanov noted that the Constitution of the Republic of Azerbaijan is a fundamental document formed as a result of the political will and foresight of National Leader Heydar Aliyev, which laid the foundation of our independent statehood. It was emphasized that the liberation of our lands from occupation as a result of the successful policy carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev served to ensure the full sovereignty of our state in accordance with the spirit and goals of our Constitution, being a great military achievement, a political and diplomatic victory.
Then, the speeches of the director of AREA Javid Abdullayev and other employees on the green energy potential of our country, implemented renewable energy projects, green energy corridors implemented jointly with the countries of Central Asia and Europe were listened, and the contribution of these projects to the economic development of Azerbaijan was mentioned. It was noted that the development of the use of green energy is one of the priorities of the energy course set by the Head of the country, Mr. Ilham Aliyev, and the basis of this policy is the principles of energy security, accessibility and sustainable development. The speeches also emphasized that the work done to create a “green energy zone” in the liberated territories and the projects implemented in these territories not only increase the energy export opportunities of our country, but also serve to protect the ecological balance.
The employees from the Ministry of Energy, as well as AREA and AERA attended at the event.
It should be noted that by Order of the President of the Republic of Azerbaijan N 432, dated 28 December 2024 on declaration of the year 2025 "Year of Constitution and Sovereignty" in the Republic of Azerbaijan.