2025-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 3 ayda respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 7 171,8 mln. kVt·st olub.
Bu müddət ərzində İES-lərdə 6 318,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 669,6 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 183,9 mln. kVt·st, o cümlədən külək elektrik stansiyalarında 9,5 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 112,5 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 61,9 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsalında 243,9 mln. kVt·st artım qeydə alınıb.
Rüb ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 6 385,0 mln. kVt·st (İES-lərdə 5 739,9 mln. kVt·st, SES-lərdə 645,1 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 91,2 mln. kVt·st (İES-lərdə 55,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 21,7 mln. kVt·st, GES-də 13,8 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 6,3 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 689,3 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin ixracı 385,0 mln. kVt·st, idxalı isə 35,7 mln. kVt·st olub.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin mart ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2 319,1 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə elektrik enerjisinin ixracı 85,6 mln. kVt·st, idxalı isə 16,1 mln. kVt·st təşkil edib.

Green energy production increased by 243.9 million kWh in the first quarter
According to operational data for January-March 2025, total electricity production in Azerbaijan amounted to 7171.8 million kWh.
During this period, electricity production at TPPs amounted to 6318.3 million kWh, at HPPs to 669.6 million kWh, and on other sources to 183.9 million kWh. 9.5 million kWh of electricity was generated at WPPs, 112.5 million kWh at SPPs, and 61.9 million kWh at the solid household waste incineration plant.
Compared to the same period last year, electricity generation from renewable sources increased by 243.9 million kWh.
During the reporting period, electricity generation made up 6385.0 mln kWh on Azerenergy OJSC (5739.9 mln kWh at TPPs, 645.1 mln kWh at HPPs), 91.2 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (55.7 mln kWh at TPPs, 21.7 mln kWh at HPPs, 13.8 mln kWh at SPP), 6.3 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 689.3 mln kWh on Independent PPs).
During this period, electricity exports were 385.0 mln kWh while imports were 35.7 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in March 2025 amounted to 2319.1 million kWh. During the reporting period, exports of electricity production amounted to 85.6 million kWh, imports to 16.1 million kWh.