Azərbaycan və Sloveniya arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 3-cü iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Sloveniyanının ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Bojan Kumer arasında görüş olub.
Görüşdə təbii qaz sahəsində enerji şirkətlərinin əməkdaşlığı və Sloveniyanın qazla təchizatı üzrə əməkdaşlığa başlanması enerji əlaqələrinin inkişafı aspektində dəyərləndirilib. Yeni istiqamətlər üzrə əməkdaşlığa maraq ifadə edilib.
Müzakirələrdən sonra “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Sloveniya Respublikasının Ətraf Mühit, İqlim və Energetika Nazirliyi arasında Energetika Sahəsində Əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Memorandum enerji sahəsində, o cümlədən enerji təhlükəsizliyi və qaz təchizatının şaxələndirilməsi, hidrogen də daxil olmaqla yaşıl enerji texnologiyaları üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəyə dair təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsini ehtiva edir. Sənəddə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası və Paris Sazişi çərçivəsində qəbul edilmiş enerji siyasətləri və təşəbbüsləri üzrə əməkdaşlığın da gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Within Southern Gas Corridor Advisory Council 11th Ministerial Meeting and Green Energy Advisory Council 3rd Ministerial Meeting, a meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of the Environment, Climate and Energy of the Republic of Slovenia Bojan Kumer.
At the meeting, the cooperation of energy companies in the field of natural gas and the start of cooperation in the gas supply of Slovenia were evaluated in the aspect of the development of energy relations. Interest was expressed in cooperation in new directions.
After the discussions, Memorandum of Understanding on cooperation in the field of energy between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Environment, Climate and Energy of the Republic of Slovenia was signed.
The memorandum includes expanding cooperation in the energy sector, including energy security and diversification of gas supplies, developing cooperation on green energy technologies, including hydrogen, and expanding the exchange of experience in the use of renewable energy sources. The document also envisages strengthening cooperation on energy policies and initiatives adopted within the UNFCC and the Paris Agreement.