Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi üzrə Nazirlər Görüşü keçirilib
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 3-cü iclası çərçivəsində Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi üzrə qeyri-rəsmi Rəhbər Komitə/Nazirlər Görüşü keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanı iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Vaxtanq Tsintsadze, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian-İoan Burduja, Macarıstanı Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibi Boqlarka İlles, Bolqarıstanı energetika naziri Jeço Stankov təmsil edib. Görüşdə, həmçinin Avropa İttifaqının enerji və mənzil məsələləri üzrə komissarı Dan Yorgensen, Birgə Müəssisə -“Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO Power Company), ölkələrin ötürücü sistem operatorları və “CESI” şirkəti iştirak edib.
İclasda ötən ay Macarıstanda keçirilmiş görüşdən sonra Bolqarıstanın layihəyə qoşulması, dəhlizin fiber-optik komponenti və Aİ-nin On İllik Şəbəkə İnkişafı Planına (TYNDP) layihənin daxil edilməsi məqsədilə müvafiq müraciətin hazırlanması istiqamətində irəliləyişlər nəzərdən keçirilib. Avropa İttifaqının (Aİ) maliyyələşmə alətlərindən istifadə imkanları müzakirə edilib. “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti” (GECO Power Company) üçün layihənin mərhələli inkişafını əks etdirən “Yol Xəritəsi”nin hazırlanması müsbət addımlardan biri kimi qeyd olunub. Texniki-iqtisadi əsaslandırmanın bu ilin ortalarında yekunlaşdırılmasının vacibliyi qeyd olunub.
Xatırladaq ki, 2022-ci il dekabrın 17-də Buxarestdə “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb və ötən dövr ərzində həmin saziş çərçivəsində 10 Rəhbər Komitə/Nazirlər Görüşü keçirilib.

Informal Steering Committee on Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor was held
Informal Steering Committee on Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor was held within the 11th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 3rd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council in Baku.
At the meeting Azerbaijan was represented by Energy Minister Parviz Shahbazov, Georgia by Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Vakhtang Tsintsadze, Romania by Minister of Energy Sebastian – Ioan Burduja, Hungary by State Secretary at the Ministry of Foreign Affairs and Trade Boglarka Illes, Bulgaria by Minister of Energy Zhecho Stankov. EU Commissioner for Energy and Housing Dan Jorgensen, Joint Venture (GECO Power Company), transmission system operators and CESI attended at the meeting.
After the meeting in Hungary last month, today`s meeting focused on the progress on Bulgaria's integration into the project, the fiber-optic component of the corridor, and the preparation of the necessary application for the project's inclusion in the EU's Ten-Year Network Development Plan (TYNDP). The possibilities of using European Union (EU) financial instruments were discussed. Creating Roadmap which reflects the phased development of the project for GECO Power Company was mentioned as one of the positive steps. The importance of completing the feasibility study by the middle of this year was noted.
It should be noted that the Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary has been signed in Bucharest on 17 December 2022, and within this agreement, 10 Steering Committee/Ministerial Meetings were held over the past period.