Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 11-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 3-cü iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov TAP-ın icraçı direktoru Luka Skyepatti ilə görüşüb.
Görüşdə  etibarlı enerji təchizatında təbii qazın və infrastrukturların inkişafının əhəmiyyəti, Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihəsinin genişləndirilməsi prosesinin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Cənub Qaz Dəhlizinin, o cümlədən TAP-ın enerji təhlükəsizliyinin təminatında strateji rolu yüksək qiymətləndirilib.  Bildirilib ki, TAP qaza olan tələbatın İtaliyada 15%-ni, Yunanıstanda isə 18%-ni təmin edir. İndiyə qədər Avropaya ümumilikdə 45 milyard kubmetrdən çox qaz təchiz edilib.
Söhbət zamanı 2026-cı ildən etibarən kəmərin 1,2 milyard kubmetr genişləndirilməsindən sonra növbəti nəzərdə tutulan addımlar, həmçinin metan emissiyalarının azaldılması ilə bağlı da müzakirələr aparılıb.

Energy Minister discussed the development of TAP project
Within the 11th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 3rd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council, the Energy Minister Parviz Shahbazov met with Managing Director of TAP Luca Schieppati.
At the meeting, the importance of the development of natural gas and infrastructures in reliable energy supply, the current state of the process of expanding the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) project were considered. The strategic role of the Southern Gas Corridor, including TAP, in ensuring energy security was highly appreciated. It was noted that TAP provides 15% of gas demand in Italy and 18% in Greece. So far, a total of more than 45 bcm of gas has been supplied to Europe.
During the conversation, discussions were held on the next planned steps after the expansion of the pipeline from 2026 by 1.2 billion cubic meters, as well as on reducing methane emissions.