Azərbaycan-ABŞ enerji əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla ABŞ-nin Azərbaycandakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Hüqo Qevara arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ enerji tərəfdaşlığının region və Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan töhfələrindən bəhs edilib. Azərbaycanın neft-qaz və bərpa olunan enerji sahələrində beynəlxalq əhəmiyyətli layihələri və təşəbbüsləri çərçivəsində yeni əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı Azərbaycanın enerji balansında müxtəlifliyi və enerji tədarükündə geniş diversifikasiyanı təmin edən bərpa olunan enerji kursu barədə məlumat verilib. “Yaşıl enerji”nin inkişaf planının daxili tələbatın ödənilməsini və bərpa olunan enerjinin elektrik enerjisinin istehsal gücündə payının 33%-ə yüksəldilməsini ehtiva edən birinci mərhələsinin yekunlaşmaq üzrə olduğu bildirilib. Hazırda şəbəkənin gücləndirilməsi istiqamətində tədbirlərin görüldüyü, həmçinin əlavə bərpa olunan enerji güclərinin yaradılması ilə bağlı yeni layihələrin də nəzərdən keçirildiyi qeyd olunub. Eyni zamanda, Türkiyə, Avropa və Mərkəzi Asiya ilə “yaşıl enerji” interkonnektorları layhələrinin həyata keçirilməsindən bəhs edilib və bu infrastrukturlarla Avropaya “təmiz enerji” mənbələrindən təchizatın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Hugo Guevara, the Charge d’affaires of the U.S. Embassy in Azerbaijan.
At the meeting, the sides discussed the contribution of the Azerbaijan-US Energy Partnership to the energy security of the region and European countries. New cooperation opportunities within Azerbaijan's projects and initiatives of international importance in the fields of oil and gas and renewable energy were considered.
During the conversation, information was provided about the renewable energy course, which ensures Azerbaijan's diversity in energy mix and wide diversification in energy supply. It was noted that the first phase of the green energy development plan, which involves meeting domestic needs and increasing the share of renewable energy in electricity generation capacity to 33%, is nearing completion. It was noted that measures are currently being taken to strengthen the network, as well as new projects related to the creation of additional renewable energy capacities are being considered. At the same time, the implementation of green energy interconnectors with Türkiye, Europe and Central Asia was discussed and the importance of supplying energy to Europe from clean energy sources was emphasized.