Görüşdə şirkətlə “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) və Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) layihələri üzrə uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə edilib. Yeni əməkdaşlıq imkanları, həmçinin şirkətin qlobal təcrübəsi və planları ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib.
Vitse-prezident John Ardill metan emissiyalarının, əməliyyat xərclərinin azaldılması, hasilatın artırılmasını təmin edən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə həyata keçirilən layihələr, eləcə də karbohidrogen sektorunda enerji təchizatının elektrikləşdirilməsi və hidrogenin inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Nazir Pərviz Şahbazov isə Azərbaycanın enerji balansında neft, qaz, bərpa olunan enerjinin yer almasını təşviq edən enerji siyasəti, müxtəlif marşrutları əhatə edən “yaşıl enerji dəhliz”ləri və bərpa olunan enerjinin elektrik enerjisinin istehsal gücündə 2030-cu ildə 35,5%-ə çatdırmağı hədəfləyən layihələrindən bəhs edib. Bildirilib ki, Xəzər dənizinin Azərbaycan seqmentindəki külək enerjisi potensialı Avropa ölkələrinin enerji ehtiyaclarını qarşılamaq üçün alternativ bir mənbə kimi təklif olunur. Bərpa olunan enerjinin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə batareya sistemləri və saxlama texnologiyalarına diqqət yetirilir. Həmçinin hidroakkumulyasiya sistemləri üzərində işlər aparılır.
Söhbət zamanı müasir enerji reallıqları və enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı qlobal çağırışlar barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Vice President of ExxonMobil John Ardill.
Hailing the long-term relations with the company on the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) and Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) projects, the parties explored new prospects for collaboration as well as the company's global experience and future plans. New cooperation opportunities, as well as issues related to the global experience and plans of the company were considered.
Vice President John Ardill shared details about projects utilizing modern technologies to reduce methane emissions and operational costs while boosting production. He also highlighted progress in electrifying energy supply within the hydrocarbon sector and advancing hydrogen development.
Minister Parviz Shahbazov outlined Azerbaijan’s energy policy, which encourages a energy mix of oil, gas, and renewable energy sources. He discussed green energy corridors spanning various routes and renewable energy initiatives aimed at increasing electricity generation capacity to 35.5 percent by 2030. The minister stressed that the wind energy potential of Azerbaijan’s Caspian Sea sector is proposed as an alternative energy source to meet Europe’s needs. He noted that special focus is placed on battery systems and storage technologies to advance renewable energy development, while also emphasizing efforts to develop hydropower storage facilities.