Budapeştdə nazir Pərviz Şahbazovun Peter Siyarto ilə görüşü olub
Budapeştdə yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi üzrə nazirlərin 10-cu iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin həyata keçirilməsindən irəli gələn məsələlər, ikitərəfli enerji əməkdaşlığının prioritetləri müzakirə edilib.
Enerji təchizatı ilə bağlı müasir reallıqlar şəraitində Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında ölkəmizin, Cənubi Qaz Dəhlizinin mühüm rolu vurğulanıb. Azərbaycandan Avropa ölkələrinə qaz tədarükünün perspektivi dəyərləndirilib, qaz ehtiyatlarının işlənilməsi və infrastrukturun genişləndirilməsinin mühümlüyü qeyd olunub. Enerji təchizatının diversifikasiya zərurətinin qazla bağlı məsələlərə rasional yanaşmanı tələb etdiyi bildirilib. Peter Siyarto Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərt Şurasının aprel ayında keçiriləcək növbəti iclasında təbii qaz və “yaşıl enerji” ilə bağlı müzakirələrdə fəal iştiraka dəvət edilib.
Söhbət zamanı, həmçinin Macarıstanın “MOL Group” və MVM şirkətləri ilə həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister Parviz Shahbazov met with Peter Szijjarto in Budapest
On the sidelines of the 10th Ministerial Meeting on the development and transmission of green energy in Budapest, Energy Minister Parviz Shahbazov met with Hungarian Foreign and Trade Minister Peter Szijjarto.
At the meeting the issues arising from the implementation of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project and the priorities of bilateral energy cooperation were discussed.
The important role of our country and the Southern Gas Corridor in ensuring the energy security of Europe in the conditions of modern realities related to energy supply was emphasized. The prospects for gas supplies from Azerbaijan to European countries were assessed, and the importance of developing gas resources and expanding infrastructure was noted. It was noted that the need to diversify energy supplies requires a rational approach to gas-related issues. Peter Szijjarto was invited to take an active part in the discussions on natural gas and green energy at the next meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council to be held in April.
During the conversation, they also exchanged views on the implemented and planned projects with Hungarian companies - MOL Group and MVM.