Budapeştdə Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Yaşıl Enerji Dəhlizi üzrə Birgə Məktub imzalayıb
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində “Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə 10-cu Nazirlər/Rəhbər Komitənin iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Macarıstanı xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto, Gürcüstanı Baş nazirin birinci müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian-İoan Burduja, Bolqarıstanı isə energetika naziri Jeço Stankov təmsil edib. Görüşdə, həmçinin Avropa Komissiyası, Birgə Müəssisə (GECO Power Company) və “CESI” şirkətinin nümayəndələri də iştirak edib.
İclasda Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialının inkişafı, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi üzrə irəliləyişlər və perspektivlər nəzərdən keçirilib. “Yaşıl Enerji Dəhlizi Enerji Şirkəti”nin (GECO) fəaliyyəti, Bolqarıstanın layihəyə cəlbi, “CESI” şirkəti tərəfindən həyata keçirilən texniki-iqtisadi əsaslandırmanın (TİƏ) cari vəziyyəti, layihənin maliyyələşdirilməsi üzrə Avropa İttifaqı (Aİ) ilə əməkdaşlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, Xəzər dənizinin Azərbaycan seqmentində müəyyən edilmiş 4 sahədə külək enerjisi üzrə bir sıra beynəlxalq şirkətlərlə müvafiq müqavilə sənədləri üzərində işlər aparılır və bu razılaşmalar “yaşıl hidrogen”in inkişafı ilə bağlı planlarımızı da dəstəkləyəcək. Nazir layihənin istehsal və ötürmə komponentləri, eləcə də biznes modelləri, Xəzər dənizinin potensial “yaşıl enerji” həcmlərinin regionda paylanması ilə bağlı tədqiqatlara dair tövsiyələrini diqqətə çatdırıb. GECO və CESI ilə sıx koordinasiya şəraitində İşçi Qrupunda iki iş axınının yaradılması təklif edilib: “Birinci axın layihənin iş modellərinə fokuslanaraq potensial investorlar və alıcılarla əlaqə qurulması üçün hazırlıq işlərini apara, ikinci axın isə texniki detalları, ENTSO-E və digər müvafiq qurumların tələblərinə uyğunluğu nəzərdən keçirə bilər.”
Nazir, həmçinin layihənin fiber-optik komponentinin TİƏ ilə bağlı iş həcminə daxil edilməsi üçün də qəti addımların atılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra dörd ölkənin nazirləri tərəfindən iclasın yekunlarına dair Protokol və “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanın Avropa İttifaqının (Aİ) enerji məsələləri üzrə komissarı Dan Yorgensenə Birgə Məktubu” imzalanıb. Məktub “Xəzər-Qara Dəniz Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinə Ortaq Maraqlar Layihəsi (PMI) statusunun verilməsinə müvafiq dəstəyi təmin etmək məqsədi daşıyır. Aİ-nin On İllik Şəbəkə İnkişafı Planına (TYNDP) layihənin daxil edilməsi üçün 2025-ci ilin 1 aprelindən 9 mayına qədər müvafiq müraciətin ötürücü sistem operatoru kimi “Transelectrica” tərəfindən, ümumi prosesə nəzarətin isə GECO ilə birgə həyata keçirilməsi razılaşdırılıb.
Həmçinin Bolqarıstanın Hökumətlərarası Sazişə qoşulma prosedurunun başlanması barədə razılığa gəlinib. Birgə Müəssisəyə Bolqarıstanın layihəyə qoşulması və fiber-optik kabel (FOC) komponentlə əlaqədar məsələlərin TİƏ-nin iş həcmində nəzərə alınması üçün müvafiq səlahiyyətlər verilib. İclas çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə CESI şirkəti arasındakı müqavilə üzrə əsas səlahiyyət və öhdəliklərin GECO-ya ötürülməsi məqsədilə müvafiq sənəd imzalanıb.

The 10th Ministerial Meeting/Steering Committee for the implementation of the Agreement on Strategic Partnership in the field of development and transfer of green energy between Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania was held in Budapest, the capital of Hungary. Azerbaijan was represented at the event by Minister of Energy Parviz Shahbazov, Hungary by Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto, Georgia by First Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development Levan Davitashvili, Romania by Minister of Energy Sebastian-Ioan Burduja, and Bulgaria by Minister of Energy Zhecho Stankov. The meeting was also attended by representatives of the European Commission, the Joint Venture GECO Power Company and the Italian company CESI.
At the meeting, the development of Azerbaijan's renewable energy potential, progress and prospects on the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project were considered. The issues related to the activities of the Green Energy Corridor Power Company (GECO), Bulgaria's involvement in the project, the current state of the feasibility study implemented by the CESI, cooperation with the European Union (EU) on project financing were discussed.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that work is underway on relevant contract documents with a number of international wind energy companies on 4 sites identified in the Azerbaijani segment of the Caspian Sea, and these agreements will also contribute to our plans for the development of green hydrogen. The Minister presented recommendations on the production and transportation components of the project, as well as business models and research on the distribution of potential volumes of green energy of the Caspian Sea in the region. It was proposed to create two streams in the Working Group in close coordination with GECO and CESI: "The first stream can focus on the business models of the project and carry out preparatory work to establish contacts with potential investors and buyers, and the second - to consider the technical details and compliance with the requirements of ENTSO-E and other relevant organizations."
The Minister also stressed the importance of taking decisive steps to include the fiber-optic component of the project in the scope of the feasibility study.
After the discussions, the ministers of the 4 countries signed a Protocol on the results of the meeting and a Joint letter from Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary to the Commissioner of the European Union (EU) for Energy, Dan Jorgensen. The purpose of the letter is to provide appropriate support for granting the Caspian-Black Sea Green Energy Corridor project with Project of Mutual Interest (PMI) status. It was agreed that in order to include the project in the EU`s Ten-Year Network Development Plan (TYNDP), the corresponding request will be submitted by the transmission system operator Transelectrica in the period from 1 April to 9 May, 2025, and the overall control of the process will be carried out jointly with GECO.
It was also agreed to start the procedure for Bulgaria's accession to the Intergovernmental Agreement. The joint Venture was also given the appropriate authority to join Bulgaria to the project and take into account issues related to the fiber-optic cable (FOC) component in the scope of the feasibility study. During the meeting, a corresponding document was signed with the aim of transferring the main powers and obligations under the contract between the Ministry of Energy and CESI to GECO.