Azərbaycan Slovakiyanın qaz təchizatı ilə bağlı müzakirələrdə iştirak edib
Belçikanın Brüssel şəhərində Slovakiyanın üzləşdiyi qaz təchizatı problemi ilə bağlı Avropa Komissiyası və Slovakiya arasında yaradılmış İşçi qrupunun növbəti iclasında Azərbaycan energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub.
İclasda Avropa Komissiyasının Energetika üzrə Baş İdarəsinin direktoru Kristina Lobillo Borrero və Slovakiya Respublikasının Baş nazirinin müavini - iqtisadiyyat naziri Denisa Sakova iştirak ediblər. Avropa Komissiyası və Slovakiya Azərbaycanın enerji sahəsində etibarlı tərəfdaş kimi strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. Həm təbii qazın tədarükü, həm də “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün qarşılıqlı fəaliyyət və dəstəyə hazırlıq ifadə olunub.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Elşad Nəsirovun da iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizin təbii qaz potensialı, xüsusilə də Avropaya əlavə ixrac imkanları barədə təqdimat edilib. Tədarükün artırılması və infrastrukturun inkişafı üçün zəruri şərtlər diqqətə çatdırılıb. Nazir müavini Azərbaycanın enerji dəhlizlərinin yaradılması istiqamətində strateji rolundan bəhs edərək Avropa tədarükçüləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair dialoqa ölkəmizin töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib. İclasda bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafı və ixrac planları haqqında məlumat verilib, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa”, “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” və “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan” yaşıl enerji interkonnektor layihələrinin reallaşdırılması istiqamətində görülən işlər diqqətə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktoru Ditte Juul Jorgensen ilə görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji dialoqu, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində əməkdaşlıq, Mərkəzi Asiyadan “yaşıl enerji” tranziti də daxil olmaqla Avropaya bərpa olunan enerjinin müxtəlif marşrutlarla tədarükü məsələsi müzakirə olunub.

At the next meeting of the Working Group established between the European Commission and Slovakia on the gas supply problem facing Slovakia in Brussels, Belgium, the delegation led by Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov represented Azerbaijan.
The meeting was attended by Head of Energy Policy in the Directorate-General for Energy of the European Commission Cristina Lobillo Borrero, and Slovakia's Deputy Prime Minister, Minister of Economy Denisa Sakova. The European Commission and Slovakia emphasized Azerbaijan's strategic importance as a reliable partner in the energy sector. Both the supply of natural gas and the development of cooperation in the green energy sector were discussed, with readiness for mutual cooperation and support expressed.
During the event, where SOCAR's Vice President Elshad Nasirov also participated, Azerbaijan's natural gas potential, particularly additional export opportunities to Europe, was presented. The necessary conditions for increasing supply and developing infrastructure were highlighted. The Deputy Minister discussed Azerbaijan's strategic role in creating energy corridors and stated that the country is ready to contribute to the dialogue on expanding cooperation with European suppliers and ensuring energy security. The meeting also provided information on the development and export plans for renewable energy, and the work done on green energy interconnector projects such as Caspian-Black Sea-Europe, Azerbaijan-Central Asia-Europe, Azerbaijan-Türkiye-Europe, and Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria -Bulgaria was emphasized.
During the visit, a meeting was held with the Director General for Energy of the European Commission Ditte Juul Jorgensen. The discussion focused on energy dialogue between Azerbaijan and the European Union, cooperation under the Southern Gas Corridor Consultative Council, and the supply of renewable energy to Europe through various routes, including the green energy transit from Central Asia.