Energetika Nazirliyində Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək 1992-ci ildə fevralın 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələrinin Xocalı şəhərində dinc əhalinin başına gətirdikləri işgəncələrdən və törədilən cinayətlərdən bəhs edib. Xocalı soyqırımının təkcə Azərbaycan və azərbaycanlıların deyil, bütün insanlığın, bəşəriyyətin faciəsi adlandırıldığı vurğulanıb.
Tədbirdə Xocalı soyqırımın beynəlxalq aləmdə tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən mühüm addımlar diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Azərbaycan parlamenti Xocalı soyqırımı günü haqqında qərar qəbul edib. Vurğulanıb ki, ermənilərin törətdiyi dəhşətli cinayətlər xalqımızın mübarizə əzmini qıra bilməyib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz şəhidlərimizin qanını yerdə qoymayıb, işğal altında olan torpaqlarımızı azad edib, Xocalı şəhidlərinin də qisasını alıb.
Sonra Xocalı soyqırımına həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdən sonra Energetika Nazirliyi və tabeli qurumların rəhbərliyi və kollektivi Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış "Ana harayı" abidəsini ziyarət ediblər. Abidənin önünə gül dəstələri düzülərək faciə qurbanlarının əziz xatirəsi hörmət və ehtiramla anılıb.

A commemorative event dedicated to the 33rd Anniversary of the Khojaly Tragedy was held at the Ministry of Energy.
First, the memory of the victims of the Khojaly Tragedy and our martyrs was commemorated with a minute of silence. Deputy Minister Samir Valiyev spoke about the torture and crimes committed in 1992 by Armenian military units in Khojaly on the night of February 26. The Khojaly genocide was called a tragedy not only of Azerbaijan and Azerbaijanis, but of all humanity and mankind.
At the event, the important steps taken to demonstrate the Khojaly Genocide to the world were brought to the attention. It was noted that on the initiative of the Great Leader Heydar Aliyev, on February 24, 1994, the Azerbaijani parliament adopted a decision on the Day of the Khojaly Genocide. It was also emphasized that the terrible crimes committed by the Armenians could not break the determination of our people to fight. Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-In-Chief Ilham Aliyev, the blood of our martyrs will not remain unavenged, our army liberated occupied lands and avenged the Khojaly martyrs.
Then a video dedicated to the Khojaly genocide was demonstrated.
After the event, the leadership and staff of the Ministry of Energy and Agencies  visited the "Mother's Cry" monument erected in memory of the victims of the Khojaly genocide. Flowers were laid in front of the monument and the memory of the victims of the tragedy was honored with respect.