Energetika Nazirliyi ilə Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində Nüvə Enerjisi Proqramının İcraedici Təşkilatının (NEPIO) vəzifə və məsuliyyətlərini əhatə edən dörd günlük seminar keçirilir.
Tədbirin ilk günündə Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən yeni nüvə enerjisi proqramının icrası üçün mərhələli yanaşma, kiçik modul reaktorları üzrə texnologiyalar və onların infrastruktur məsələləri haqqında məlumat verilib. Türkiyənin ilk nüvə elektrik stansiyası layihəsinin "Tik-Sahib ol-İşlət" sxemi ilə reallaşdırılması, həmçinin yeni nüvə enerjisi proqramının həyata keçirilməsi üçün mümkünlüyün qiymətləndirilməsi sahəsində Macarıstan təcrübəsi nəzərdən keçirilib.
Növbəti günlərdə nüvə enerjisi sahəsində texniki-iqtisadi əsaslandırmaların hazırlanması, sahənin özünəməxsus xüsusiyyətləri, təhlükəsizlik tələbləri, mühafizə qaydaları və qoruyucu tədbirlər, nüvə elektrik stansiyası proqramı üçün tənzimləyici çərçivə, normativ hüquqi aktların hazırlanmasında Türkiyə təcrübəsi, lisenziyalaşdırma prosesi, yeni nüvə elektrik stansiyalarının reallaşdırılması istiqamətində rollar və məsuliyyətlərin bölüşdürülməsi, nüvə infrastrukturunun qiymətləndirilməsi, inteqrasiya edilmiş nüvə infrastrukturu və bu sahədə əldə edilmiş təcrübə, nüvə sahəsində insan resurslarının idarə edilməsi kimi mövzular ətrafında müzakirələrlə davam edəcək.
Seminarda Energetika Nazirliyi ilə yanaşı İqtisadiyyat Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Azərenerji” ASC və digər aidiyyəti qurumların nümayəndələri iştirak edirlər.
Xatırladaq ki, 2024-cü il 13 noyabr tarixində COP29 çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi arasında Paris Sazişi kontekstində enerji planlaşdırılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.

Within the cooperation between the Ministry of Energy and the International Atomic Energy Agency, a four-day seminar is being held covering the duties and responsibilities of the Nuclear Energy Program Executive Organization (NEPIO).
On the first day of the event, the Specialists of the International Atomic Energy Agency provided information on the phased approach to the implementation of the new nuclear energy program, technologies for small modular reactors and their infrastructure issues. The seminar also reviewed the implementation of Türkiye’s first nuclear power plant project under the "Build-Own-Operate" scheme and Hungary's experience in assessing the feasibility of new nuclear energy initiatives.
In the upcoming days, discussions will focus on the development of the feasibility studies for nuclear energy projects,specific features of the field, safety requirements, protection rules and protective measures, legal and regulatory framework for nuclear power plants, Türkiye's experience in preparing regulatory legal acts, licensing process, distribution of roles and responsibilities for the implementation of nuclear power plants, nuclear infrastructure assessments, integrated nuclear infrastructure and experience gained in this area, Human Resource management in the nuclear field.
Along with the Ministry of Energy, representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Ecology and Natural Resources, Azerenergy OJSC and other relevant agencies participate in the seminar.
It should be noted that on 13 November 2024 within the COP29, the Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the International Atomic Energy Agency on cooperation in the field of energy planning in the context of the Paris Agreement was signed.